Polska w czołówce budujących

opublikowano: 18-09-2017, 22:00

Z zasobami 11,9 mln mkw. nasz kraj jest ósmym co do wielkości rynkiem magazynowym w Europie, a dynamika jego wzrostu imponuje.

Nowe magazyny powstają nie tylko w największych centrach logistycznych, ale też w regionie Bydgoszczy- Torunia, w Szczecinie, Nowej Soli i Bolesławcu.

— O ile nie możemy się porównać z takimi magazynowymi potęgami jak Niemcy (60 mln mkw. powierzchni, najwięcej na kontynencie), o tyle Polskę cechuje imponująca dynamika wzrostu. W pierwszym półroczu sektor magazynowy urósł o ponad 700 tys. mkw., dając Polsce drugie miejsce w Europie pod względem aktywności deweloperów za Niemcami, gdzie zasoby powiększyły się w tym czasie o ponad 1,7 mln mkw. Biorąc pod uwagę średnią wielkość nowej podaży w ostatnich pięciu latach, polski rynek wyprzedził Rosję, Holandię i Wielką Brytanię — komentuje Jan Jakub Zombirt, dyrektor działu doradztwa strategicznego JLL.

Tylko do czerwca 2017 r. oddano do użytku 34 projekty o łącznej powierzchni 707 tys. mkw., czyli 9 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield „Marketbeat Rynek magazynowy w Polsce”, najwięcej powierzchni w piewrwszym półroczu ukończono w regionie Bydgoszczy- Torunia (113 tys. mkw.) i Poznania (112 tys. mkw.) a także w Centralnej Polsce (91 tys. mkw.), na Górnym Śląsku (85000 mkw.) oraz w okolicach Warszawy (82 tys. mkw.).

Wśród projektów oddanych do użytku w pierwszym półroczu największymi były: kolejna faza P3 Błonie (47 tys. mkw.), inwestycja BTS dla firmy Agata Meble w Prologis Park Piotrków II (42 tys. mkw.) a także dwa projekty BTS w regionie Bydgoszczy-Torunia dla firmy Kaufland (45 tys. mkw.) oraz Carrefour (38 tys. mkw.), dostarczone przez firmę Panattoni. Pod koniec czerwca 2017 r. aż 1,6 mln mkw. magazynów pozostawało w budowie — to ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem — dowiadujemy się z raportu Cushman & Wakefield. Wysoki popyt powoduje, że znaczna cześć powierzchni znajduje najemców jeszcze przed zakończeniem inwestycji.

Na koniec czerwca zaledwie około 378 tys. mkw. powierzchni w budowie pozostało niewynajęte,co stanowi 23 proc. wszystkich inwestycji. Prawie 800 tys. mkw. deweloperzy realizują w projektach typu BTS, co stanowi 48 proc. wszystkich inwestycji. Najwyższa aktywność deweloperska utrzymywała się w okolicach Warszawy (375 tys. mkw.), w Szczecinie (293 tys. mkw. — Amazon i Zalando), na Górnym Śląsku (282 tys. mkw., — 135 tys. mkw. dla Amazon) oraz w Centralnej Polsce (214 tys. mkw.). Znaczną ilość powierzchni magazynowej powstaje w Poznaniu (129 tys. mkw.) oraz w Polsce Zachodniej — tu Panattoni realizuje dwa projekty BTS z przeznaczeniem dla H&M w Bolesławcu (60 tys. mkw.) oraz Reuss Seifert w Nowej Soli (30 tys. mkw.).

— Polski rynek wciąż nie jest nasycony i ma potencjał do dalszego rozwoju. Nic nie wskazuje na to, by koniunktura miała się w najbliższym czasie odwrócić. Co więcej, bieżący rok ma szansę być jeszcze lepszy od poprzedniego — konkluduje Wojciech Zoń, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych, Savills.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu