Polska wkrótce będzie bardziej majętna od Holandii

Dzięki inwestycjom szybko rośnie wartość nieruchomego majątku nad Wisłą: dróg, mieszkań czy centrów handlowych. Mamy już 21. pozycję na świecie, a będzie lepiej

PKB jako miernik bogactwa ma swoje wady i zalety. Firma konsultingowa EC Harris wzięła pod lupę inny wskaźnik — łączną wartość majątku nieruchomego w danym kraju.

None
None

Z jej najnowszego badania Global Built Asset Wealth Index 2013 wynika, że dzięki trwającym inwestycjom infrastrukturalnym Polska znajduje się wśród krajów, które swój majątek nieruchomy zwiększają stosunkowo szybko. Tylko w ubiegłym roku jego wartość na głowę mieszkańca skoczyła o 1,7 proc.

Polskie drogi, elektrownie, mieszkania i centra handlowe autorzy raportu wycenili na 1,74 bln USD (5,53 bln zł). To daje nam 21. miejsce na świecie, a będzie jeszcze lepiej. W ciągu 10 lat wartość majątku nieruchomego w Polsce zwiększy się o 30 proc., dzięki czemu awansujemy na 20. miejsce. Prześcigniemy Holandię, gdzie jego wartość niemal się nie zmieni.

— Problem dojrzałych gospodarek [takich jak Holandia — red.] polega na tym, że posiadają one zbyt duży majątek nieruchomy. Zwiększone koszty funkcjonowania, utrzymania i odnawiania infrastruktury będą ciążyły na tempie, w jakim zwiększa się jej wartość — zauważają autorzy badania.

Choć może to zaskakiwać, to jednak w porównaniu z resztą świata Polska jest relatywnie zasobna w infrastrukturę. Wartość majątku jest 3,27 razy większa od naszego PKB. Na każdego Polaka przypada udział w drogach, mostach i mieszkaniach o wartości 149 tys. zł.

To trzykrotnie mniejszy majątek niż ten, który przypada na każdego Japończyka, i ponad dwa i pół razy mniejszy niż ten, który ma do dyspozycji każdy Niemiec.

Jednak to nadal o dwie trzecie więcej od majątku przypadającego na każdego mieszkańca przeżywających boom infrastrukturalny Chin. Przy notowanym ponad 8-procentowym rocznym tempie przyrostu wartości infrastruktury na osobę już w przyszłym roku Chiny mogą stać się najzasobniejszym w majątek nieruchomy krajem świata (w będących dotychczasowym liderem USA wartość infrastruktury spada w tempie 1,4 proc.).

Dziś wartość infrastruktury i nieruchomości w Państwie Środka sięga 35,45 bln USD i wciąż nieznacznie ustępuje wartości majątku USA (39,73 bln USD). Zdaniem twórców raportu, dane dla Chin nie wskazują na bańkę spekulacyjną w sektorze nieruchomości. Wartość majątku sięga tam 286 proc. PKB, czyli niemal dokładnie tyle, ile wynosi międzynarodowa średnia.

— To byłby argument za tym, że Chiny wcale nie przeinwestowały, przynajmniej na razie — czytamy w raporcie. Do majątku nieruchomego zaliczają się nieruchomości publiczne i prywatne, w tym przestrzeń miejska i obiekty handlowo-usługowe. Do tego dochodzi infrastruktura transportowa, począwszy od dróg i kolei, a skończywszy na portach lotniczych, oraz składniki systemu zaopatrzenia w media, jak chociażby elektrownie czy sieci wodno-kanalizacyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane