Polska wreszcie nie jest maruderem

Łukasz Ostruszka
opublikowano: 15-02-2010, 00:00

Szwecja na czele rankingu

Szwecja na czele rankingu

państw korzystających

z wysokich technologii.

My wyprzedziliśmy

Greków...

Polska wchodzi w skład grupy 25 państw, których gospodarka napędzana jest innowacyjnością. Tak wynika z rankingu przygotowanego przez Connectivity Scorecard. Studzimy jednak entuzjazm. W poprzednich dwóch edycjach rankingu Polska okupowała ostatnią pozycję. W tegorocznym wyprzedziła Grecję i awansowała o jedno oczko.

Ranking Connectivity Scorecard powstaje od 2008 r. Jego autorzy (zestawienie opracowuje zespół profesora Leonarda Wavermana z London Business School na zlecenie Nokia Siemens Networks) badają zastosowanie nowych technologii (internet, komputeryzacja, systemy telekomunikacyjne) w administracji i gospodarce. Próbują się także pokusić o ocenę poziomu umiejętności korzystania z tych technologii przez poszczególne społeczeństwa.

Trzy lata temu nasz wskaźnik w 10-stopniowej skali wynosił marne 2,33, rok później poprawiliśmy się nieznacznie do 2,49, ale prawdziwy skok zanotowaliśmy w tym roku — 4,06. I znów pomogła nam Grecja, która rozwija się pod tym względem wolniej od nas. Polsce ciągle jednak daleko do czołowych państw europejskich, choć — uwaga! — może szybko prześcignąć takie kraje jak Włochy i Hiszpania.

Po raz pierwszy liderem nie są Stany Zjednoczone, które na drugą pozycję zepchnęła Szwecja. Na podium wskoczyło też inne skandynawskie państwo — Norwegia. W kategorii krajów z gospodarkami napędzanymi zasobami zwyciężyła Malezja.

Łukasz Ostruszka

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu