Polska: zbyt słaby eksport

Kozmana Magdalena
opublikowano: 21-04-2000, 00:00

Polska: zbyt słaby eksport

Chase oczekuje mniejszych wpływów z prywatyzacji

Zdaniem analityków Chase Manhattan Bank, jednym z głównych problemów polskiej gospodarki jest deficyt na rachunku obrotów bieżących. Jego przyczyną jest niekorzystna struktura eksportu. Polskie firmy nie wykorzystały także poprawy sytuacji gospodarczej w Rosji.

W ostatnim raporcie o Polsce, wydanym przez Chase Manhattan Bank, analitycy podkreślają, że Narodowy Bank Polski powinien w najbliższych miesiącach skupić się raczej na walce z deficytem na rachunku obrotów bieżących niż z rosnącą inflacją — ta bowiem zacznie spadać. Zdaniem ekspertów Chase, NBP nie podniesie już w tym roku stóp procentowych i złoty zacznie słabnąć.

Deficyt będzie rósł

W ciągu ostatnich miesięcy głównym powodem rosnącego deficytu na rachunku obrotów bieżących było załamanie rosyjskiego rynku i niekorzystna, przestarzała struktura eksportu.

Chociaż w Rosji następuje szybka poprawa, polskie przedsiębiorstwa nie czerpią z tego korzyści. W 1999 roku ich eksport na tamtejszy rynek spadł o 55 proc. Podobnie było w przypadku eksportu do innych byłych republik radzieckich.

Czterech z pięciu największych polskich eksporterów produkuje „tradycyjne dobra” (miedź, węgiel, wyroby stalowe i statki). Skarb Państwa ma w nich ciągle udziały (100 proc. w Węglokoksie i Hucie Katowice). Tymczasem na Węgrzech największymi eksporterami są: Audi, IBM i Philips, producenci dóbr wysokoprzetworzonych.

— Wartość ich eksportu odpowiada zagranicznej sprzedaży 10 polskich przedsiębiorstw — porównują autorzy raportu.

Napływające do Polski zagraniczne inwestycje bezpośrednie — w przeciwieństwie do Czech i Węgier — są skierowane raczej na zaspokojenie krajowego popytu. Wzrost eksportu hamuje także, na razie, mocny złoty. Przyczynia się on także do szukania za granicą pieniędzy na inwestycje przedsiębiorstw. To wszystko, zdaniem analityków Chase, sprawi, że deficyt na rachunku obrotów bieżących będzie rósł każdego miesiąca o 1 mld USD (4,2 mld zł).

Przeszacowane wpływy

— Ostrzegamy inwestorów, że obecne oczekiwania co do wpływów do budżetu zagranicznych inwestycji bezpośrednich mogą być przesadzone — czytamy w raporcie.

Analitycy Chase zauważają, że rząd spodziewa się w tym roku 20,1 mld zł wpływów z prywatyzacji. Jedna piąta tej sumy ma pochodzić ze sprzedaży TP SA. Pieniądze te nie popłyną jednak w całości na rynek wewnętrzny.

— Polski złoty osłabi się w najbliższych miesiącach z powodu niepewnej sytuacji ekonomicznej i optymistycznych przewidywań co do wpływów z prywatyzacji — podsumowują analitycy Chase.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magdalena

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polska: zbyt słaby eksport