Polskę można polubić

Mirosław Konkel
opublikowano: 26-10-2007, 00:00

Dla grupy młodych Portugalczyków i Holendrów atrakcyjnym miejscem pracy jest… Kraków.

Ścieżka kariery biegnie nad Wisłą

Dla grupy młodych Portugalczyków i Holendrów atrakcyjnym miejscem pracy jest… Kraków.

Mają po 25-30 lat. Skończyli studia i pierwsze kroki w zawodowej karierze postanowili stawiać w kraju, który jeszcze rok temu wydawał im się egzotyczny. Wybrali stolicę Małopolski, a ściślej tamtejszy oddział międzynarodowej korporacji z branży paliwowej. Działa tam centrum księgowe, finansowe i procesów HR dla wszystkich spółek koncernu na świecie. Właśnie w nim znaleźli zatrudnienie.

Centrum potrzebowało ludzi biegle mówiących po portugalsku i holendersku. Rekrutacji podjęła się krakowska firma doradztwa personalnego Advisory Group Test Human Resources. Przez parę miesięcy zamieszczała ogłoszenia najpierw w lokalnej, a później w ogólnopolskiej prasie. Uczestniczyła też w targach pracy. Zgłaszali się kandydaci z południa kraju, z Mazowsza, Wielkopolski i Pomorza. Ale było ich za mało.

— Postanowiliśmy więc opublikować anonse w gazetach holenderskich i portugalskich. Trochę bez wiary w sukces, bo wiadomo, jakie są u nas warunki płacowe — wspomina Jarosław Pięta, partner w Advisory Group Test Human Resources.

A jednak pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Młodzi Portugalczycy i Holendrzy zaakceptowali niższe wynagrodzenie. Istotniejsze dla nich było to, że w CV będą mogli wpisać nazwę renomowanego, globalnego koncernu.

— Chodziło im głównie o to, by po powrocie do swoich krajów mogli nadal pracować w tej firmie — podkreśla Magdalena Kobylańska, która współprowadziła rekrutację.

Okazało się jednak, że pracy w Krakowie nie traktują jako chwilowej przygody. Polubili to miasto i wygląda na to, że chcą się z nim związać na dłużej.

— Kraków ma niepowtarzalną atmosferę, która niczym magnes przyciąga nie tylko turystów — uważa Magdalena Kobylańska.

Jarosław Pięta dodaje, że na Zachodzie trudno zdobyć takie doświadczenia jak w Polsce, bo życie jest tam uporządkowane, jeśli nie nudne. To nie pierwszy nabór prowadzony przez Advisory Group Test Human Resources za granicą. Firma pozyskała już dla polskich firm pracowników z Włoch, Francji, z Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Mirosław Konkel

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu