Polski "disnejland" i zaginione 100 mln EUR Imtechu

opublikowano: 05-02-2013, 00:00

Coś z tego będzie: największy park rozrywki w Europie Środkowej i Wschodniej albo jedna z największych afer w polskim biznesie

Imtech, holenderska spółka budownictwa technicznego, tracił wczoraj na amsterdamskiej giełdzie nawet 50 proc. To efekt niespotykanego komunikatu, w którym zatrudniający 29 tys. pracowników gigant poinformował o przełożeniu publikacji raportu za 2012 r. w związku z koniecznością odpisu „co najmniej 100 mln EUR”.

Peter Mulder, pomysłodawca Adventure World Warsaw, od początku mógł liczyć na pełne poparcie Grzegorza Benedykcińskiego, od lat burmistrza Grodziska Mazowieckiego. [FOT. WM]
Peter Mulder, pomysłodawca Adventure World Warsaw, od początku mógł liczyć na pełne poparcie Grzegorza Benedykcińskiego, od lat burmistrza Grodziska Mazowieckiego. [FOT. WM]
None
None

Tę astronomiczną kwotę holenderska spółka wydała na projekty w Polsce, za których realizację nie dostała zapłaty. Imtech wdrożył już audyt, dotyczący nieprawidłowości, i zawiesił zarząd polskiego oddziału. Zrezygnował też z dywidendy za 2012 r. i zapowiedział rozpoczęcie negocjacji z pożyczkodawcami. Feralne projekty, o łącznej wartości 757 mln EUR, to budowa megaparku rozrywki Adventure World Warsaw (AWW) i towarzyszącej mu bioelektrowni, których Imtech był generalnym wykonawcą.

Powodem kłopotów holenderskiej spółki ma być „brak finansowania” jej największego klienta w Polsce, czyli spółki AWW. To ona jest pomysłodawcą największego parku rozrywki w Europie Środkowo- -Wschodniej. Zgodnie z planem na 240 ha w Grodzisku Mazowieckim zmieścić miały się: kryty park wodny, 24 rollercoastery, pięć tematycznych krain rozrywki, karuzele, widowiska, dwa hotele oraz restauracje. Rocznie miało go odwiedzać 2,6 mln osób.

Siedziba u teściów

To nie pierwszy raz, kiedy kwestia finansowania AWW budzi olbrzymie wątpliwości. Już w listopadzie 2011 r. „PB” ujawnił, że AWW (funkcjonująca wtedy jako Las Palm) to zarejestrowana w Polsce firma, której większościowym udziałowcem jest luksemburska spółka Finalsa z kapitałem 250 tys. EUR. Pisaliśmy, że AWW kontroluje Holender Peter Mulder, a siedzibą spółki jest lokal o powierzchni 20 mkw. wynajmowany za 500 zł miesięcznie w domu rodzinnym teściów Petera Muldera w podwarszawskiej wsi Strzeniówka. Ujawniliśmy też, że Mulder nieznany jest z żadnych dużych inwestycji, a dotychczas, tak w Holandii, jak Polsce, prowadził interesy na znacznie mniejszą skalę i niekoniecznie z sukcesami. W kraju tulipanów zbankrutowały kontrolowane przez niego spółki z grupy Frecisol i PJ Mulder Holding z branży chłodniczej, a w Polsce na projekt budowy chłodni w Radomiu zabrakło finansowania i musiał ją dokończyć inny inwestor.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Holender uspokaja

Miesiąc później Holender na specjalnie zwołanej konferencji zapowiadał, że AWW powinien uzyskać pozwolenia na budowę już w czerwcu 2012 r., by miesiąc później można było wbić pierwszą łopatę. W lipcu 2012 r. budowa rzeczywiście ruszyła, ale tylko symbolicznie. Mulder zapowiedział, że realnie rozpocznie się we wrześniu 2012 r.

I ten termin nie został dotrzymany, a pozwolenia na budowę parku wciąż nie ma. W tym czasie odsunął się też termin uruchomienia AWW: z października 2014 r. na połowę 2015 r. Mulder tłumaczył, że nie może ujawnić ani inwestorów AWW, ani finansujących projekt banków. Wielokrotnie zapewniał jednak, że finansowanie AWW jest zabezpieczone.

Uspokaja także dziś, twierdząc, że komunikat Imtechu dotyczy „wewnętrznych problemów” tej spółki. W odpowiedzi na nasze pytania zarząd AWW zapewnia, że „płatności AWW na rzecz Imtech rozliczane są zgodnie z umową o roboty budowlane”.

I precyzuje: „informując wcześniej wielokrotnie o zabezpieczeniu finansowym projektu odnosiliśmy się do finansowania krótkoterminowego, w tym w szczególności finansowania spółki przez wspólników AWW i austriacki bank Meinl. W jego ramach AWW wydała już na całość projektu sumę 75 mln EUR”.

W oświadczeniu zarządu AWW czytamy też: „nie powinno dziwić, że budowa AWW (…) nie doprowadziła jeszcze do pozyskania długoterminowego finansowania projektowego”. Spółka zapowiada, że pozyska je „nie później niż w drugim kwartale 2013 r.”, a pozwolenia na budowę otrzyma jeszcze w lutym 2013 r.

Burmistrz nie komentuje

Jak widać inwestor obiektu (AWW) i jego generalny wykonawca (Imtech) o tej samejsprawie mówią zupełnie inaczej. A co na to Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska od 1994 r., który choć przyznawał, że nie wie, kto wyłoży pieniądze na AWW, to jednocześnie wierzył, że ten projekt będzie „zwieńczeniem” jego kariery włodarza miasta?

Wczoraj nie chciał sprawy komentować. Przekazał jedynie, że dziś spotka się z władzami AWW i być może po spotkaniu będzie mógł powiedzieć więcej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane