Polski Equinix w pełnej mobilizacji

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Globalny gracz w segmencie centrów danych postawił na Polskę, by nie przegapić okazji. Od początku roku spółką nad Wisłą kieruje nowa prezes.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile centrów danych ma Equinix w Polsce, a ile ma już w planach
  • jakie cele stawia sobie nowa prezes spółki
  • jakimi usługami firma chce przebić konkurencję

Polski Equinix w pełnej mobilizacji

opublikowano: 05-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Globalny gracz w segmencie centrów danych postawił na Polskę, by nie przegapić okazji. Od początku roku spółką nad Wisłą kieruje nowa prezes.

Jeszcze w tym roku Equinix zamierza oddać do użytku kolejne centrum danych International Business Exchange o nazwie WA4. W najbliższych planach są kolejne: WA5 i WA6. Za swoją przewagę konkurencyjną firma uznaje wyróżniającą ją na rynku usługę interconnection, łączącą w jedną sieć wszystkie 240 data center firmy Equinix w 27 państwach. Warszawskie centrum danych Equinix WA1 obsługuje ponad 350 firm, umożliwiając im bezpośredni dostęp do światowych rynków. Equinix WA1, WA2 i WA3 mają 5773 m kw. i 7,94 MW mocy.

Przeprowadzka danych:
Przeprowadzka danych:
Equinix, którego prezesem w Polsce jest Sylwia Pyśkiewicz, może w ciągu godziny wstawić do pustych szaf czekające już na klienta serwery, na które może on zdalnie przenieść swoje dane
Marek Wiśniewski

Obecnie firma zatrudnia w Polsce 340 osób i ma trzy czynne centra danych, centrum usług wspólnych, zapewniające m.in. obsługę klienta z obszaru całej Europy, oraz Centrum Rozwoju Produktu. To ostatnie jest jednym z trzech hubów opracowujących takie globalne rozwiązania jak usługa interconnection.

— Moim celem jest maksymalizacja potencjału całego Equiniksa globalnie i spełnienie oczekiwań postawionych w stosunku do polskiego oddziału firmy w kontekście pojawiających się okazji rynkowych — mówi Sylwia Pyśkiewicz, prezes spółki Equinix Polska.

Equinix specjalizuje się w połączeniach internetowych i centrach danych. Jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku, a roczne obroty rzędu prawie 7 mld USD zapewniły mu miejsce na liście Fortune 500. Menedżer kierująca polską spółką od stycznia ma duże doświadczenie w zarządzaniu firmami w wielu branżach — od handlowej przez medyczną po technologiczną. Na jej profilu na LinkedIn można przeczytać, że specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym i zarządzaniu zmianą.

— W przypadku firmy Equinix nie chodzi jednak o przeprowadzenie w firmie zmiany, lecz rozwój na bardzo szybko rozwijającym się polskim rynku. Właśnie zjawili się na nim najwięksi globalni gracze, którzy mocno ze sobą konkurują. Ponadto jest to rynek bardzo wrażliwy cenowo — klienci chcą się rozwijać, pomysłów biznesowych jest mnóstwo, inwestorzy chętnie inwestują, natomiast ogromną rolę odgrywają koszty — mówi Sylwia Pyśkiewicz.

Gorący rynek

Boom na data center w Polsce rozpoczął się po deklaracjach miliardowych inwestycji największych globalnych graczy chmurowych: Google’a, Microsoftu i AWS. Inwestycje rozpoczęły już m.in. Vantage, EdgeConneX i Data4. Według danych firmy doradczej Audytel w Polsce powstaje obecnie 46 tys. m kw. powierzchni w nowych centrach danych. W ciągu trzech lat do obecnych ponad 100 tys. m kw. dojdzie 40 proc. nowych powierzchni.

Wybuch pandemii spowodował przeniesienie wielu aktywności firmowych do internetu — wirtualne spotkania, szkolenia, konferencje czy praca zdalna na niespotykaną skalę. Bardzo wzrosło również korzystanie z platform streamingowych oraz z zakupów w kanale e-commerce. Rozwój tych usług nie byłby możliwy bez data center.

Innym powodem rozwoju data center w Polsce stało się też nasycenie dotychczasowych głównych rynków w Europie. Mało już jest miejsc, gdzie można znaleźć odpowiednie ze względu na bezpieczeństwo tereny z dostępem do dużych dostaw energii elektrycznej. Energia zaś jest kluczowym — oprócz bliskości światłowodów — czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze lokalizacji pod inwestycję w data center. Musi gwarantować nieprzerwaną dostawę, więc najlepiej, aby pochodziła z dwóch różnych źródeł i dodatkowo była zabezpieczona gotowymi do uruchomienia w każdym momencie wielkimi agregatami, a zapas paliwa do nich musi wystarczyć na wiele dni pracy serwerów.

— Ze względu na politykę ESG oraz zobowiązania dotyczące ochrony klimatu energia dostarczana do data center musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Obecnie już w 95 proc. wykorzystujemy zieloną energię, a do 2030 r. chcemy osiągnąć jej 100-procentowy udział — mówi Sylwia Pyśkiewicz.

Wojenny crush test

Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że firmy działające w tym kraju zaczęły przenosić bazy danych za granicę albo tworzyć zapasowe dane.

— Sporo firm z Ukrainy zgłosiło się z prośbą o przyjęcie ich danych przez Equiniksa. Ze względu na wyjątkową sytuację obsługujemy te firmy za darmo — mówi Sylwia Pyśkiewicz.

Od wybuchu wojny firma odbiera zapytania od działających w Polsce firm, które na wszelki wypadek zaczęły rozważać zabezpieczenie swoich danych przez stworzenie ich kopii i przeniesienie do któregoś z data center Equiniksa w innym kraju.

Dzięki usłudze interconnection całą operację przeniesienia danych klient może przeprowadzić zdalnie za pomocą aplikacji. To duże ułatwienie, ponieważ od wybuchu pandemii brakuje serwerów i mikroczipów, a ze względu na zerwane łańcuchy dostaw ich sprowadzenie do Europy zajmuje dziś nawet 12 miesięcy. Z najnowszych danych Equiniksa wynika, że 70 proc. firm technologicznych na świecie planuje w ciągu roku ekspansję międzynarodową. To potencjalni klienci dostawców usług data center.

Okiem eksperta
Nowy scenariusz w analizach ryzyka
Emil Konarzewski
partner zarządzający, Audytel

Interconnection to rzeczywiście mocna strona Equiniksa, szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie. Niewiele jest firm data center w naszym regionie, które mogą zaoferować usługę np. w Warszawie i back-up w Paryżu albo w Londynie. To jest nowa jakość na rynku i nowa potrzeba. Do lutego niewiele firm myślało w takich kategoriach — analiza ryzyka kończyła się na takich zjawiskach jak trąba powietrzna, zalania, przerwy w dostawach prądu. Scenariusz wojny lokalnej nie był rozpatrywany.

Produkt jest w pewnym stopniu unikatowy, ale konkurenci Equiniksa już zmierzają na polski rynek i myślę, że wprowadzą podobne produkty. Jest to jednak usługa dość nowa i rynek na nią jest jeszcze mały. Jak popyt będzie się rozwijał, konkurencja na pewno się pojawi.

Equnix jest w pierwszej dziesiątce naszego rankingu, z roku na rok się wspina i pewnie za dwa-trzy lata będzie w ścisłej czołówce w Polsce, a pierwsze miejsce to kwestia czasu. Firma może o tym nie mówi, ale sądzę, że ma ambicję być liderem na wszystkich głównych rynkach, a Polska już dziś jest jednym z głównych rynków Europy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.