Polski fintech połączy ukraińskie wpłatomaty

opublikowano: 18-06-2018, 22:00

BSS, który od lat nie może dobić targu z instytucjami w Polsce, podpisał list intencyjny z First Ukrainian International Bank.

BSS Poland, start-up działający w obszarze płatności mobilnych i gotówkowych, podpisał list intencyjny z ukraińskim bankiem First Ukrainian International Bank (FUIB). Dotyczy dostarczenia systemu informatycznego dla wpłatomatów, za pomocą którego można połączyć w sieć wszystkie urządzenia na rynku, należące do różnych instytucji. Obecnie na Ukrainie jest ich około 2 tys. i przewiduje się dynamiczny rozwój tego rynku.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— W ciągu pierwszych trzech miesięcy wdrożymy system centralny i oprogramowanie w urządzeniach, z których na początku będą mogli korzystać wyłącznie klienci FUIB. W kolejnej fazie wdrożenia urządzenia zostaną udostępnione również klientom konkurencyjnych banków — mówi Krzysztof Trojak, prezes BSS Poland.

Bank, który udostępnia infrastrukturę klientom innych banków, ma zarabiać na prowizjach od operacji. Jak twierdzi prezes BSS Poland, inwestycja w jego rozwiązanie zwraca się w rok.

— Nasza usługa może rozwijać się w każdym kraju — szczególnie tam, gdzie gotówka stanowi dużą cześć obrotu. W tym gronie jest wiele krajów europejskich. Przyglądamy się również rynkom Ameryki Południowej i Afryki. Od lat próbujemy przebić się z naszym pomysłem w Polsce. Niestety wobec zmian zachodzących na naszym rynku bankowym jest to utrudnione — zaznacza Krzysztof Trojak.

Pierwszy wpłatomat wprowadził na polski rynek mBank w 2004 r. Obecnie działa ich 7,5 tys., co stanowi 30 proc. wszystkich bankomatów w kraju (niewielka część urządzeń jest wielofunkcyjna). Rynek wpłatomatów rośnie w ostatnich latach w tempie 25 proc. rocznie. Koszt jednego urządzenia to około 100 tys. zł. Zdaniem prezesa BSS Poland, banki mogą poprawić komfort klientów, jednocześnie oszczędzając na zakupie maszyn.

— Banki stopniowo rozbudowują sieć wpłatomatów w Polsce. My możemy połączyć wszystkie urządzenia w kraju, aby klient mógł w dowolnym wpłacić gotówkę na swój rachunek — wyjaśnia Krzysztof Trojak.

BSS liczy na wsparcie liderów sektora bankowego w Polsce, np. PKO BP, który ma najwięcej tego typu urządzeń. Za nim mogłyby pójść kolejne banki: ING Bank Śląski, BZ WBK, Millennium, mBank, Credit Agricole i Pekao. Firma prowadzi negocjacje z potencjalnymi zainteresowanymi — ma nadzieję na pozyskanie klientów w najbliższym czasie. Zespolenie wpłatomatów stworzyłoby alternatywną opcję wobec niezależnych sieci Euronetu (2,5 tys. urządzeń) i Planet Cash (700 urządzeń). BSS liczy jednak na współpracę także z nimi. Gotówkę można wpłacić na rachunek bankowy także w okienku pocztowym lub skorzystać z usługi inkasa konwojenckiego — obie opcje są jednak droższe niż korzystanie z maszyny dostępnej przez całą dobę.

OKIEM EKSPERTA

Zadanie dla innych

ANDRZEJ POWIERŻA, analityk domu maklerskiego Citi Handlowy

Zapotrzebowanie na wpłatomaty jest coraz większe, o czym świadczą chociażby dane statystyczne Narodowego Banku Polskiego — spada liczba wpłat w bankomatach, a przybywa wpłat we wpłatomatach. Dlaczego banki do tej pory nie połączyły swoich bankomatów w sieć? Myślę, że może to być dla nich niszowa sprawa, która umyka w natłoku innych pomysłów biznesowych. Na rynku działają wyspecjalizowane firmy, do których instytucje finansowe chętnie outsourcują wpłaty i wypłaty za pomocą maszyn. Przypuszczam, że logistyka przy wpłatach jest nieco trudniejsza niż przy wypłatach. Widzę potencjał rozwoju firm, które kompleksowo mogą świadczyć bankom usługi w tym zakresie. Co ciekawe, średnio do maszyny wrzucamy 1,5 tys. zł dziennie, co może sugerować, że są to utargi drobnych przedsiębiorców. Coraz więcej osób woli mieć pieniądze na koncie niż w portfelu, więc póki gotówka nie zniknie zupełnie z obiegu, otrzymane banknoty będą natychmiast zanoszone do banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy