Polski minister energii obniżył ceny uprawnień do emisji CO2

opublikowano: 14-09-2018, 09:15

Ceny uprawnień do emisji CO2 spadły najmocniej od 4 lat, aż o 18 proc. po tym jak minister energii Krzysztof Tchórzewski ujawnił w rozmowie z PAP, że Polska zwróci się do Komisji Europejskiej o zbadanie szybkiego wzrostu cen uprawnień przez ostatni rok, informuje Bloomberg.

- Cena CO2 wkrótce osiągnie 100 złotych podczas gdy jeszcze niedawno wynosiła 25 zł – powiedział Tchórzewski PAP.

Krzysztof Tchórzewski
Zobacz więcej

Krzysztof Tchórzewski Tomasz Adamowicz/FORUM

Polski minister energii chce, aby Komisja Europejska zbadała powody tak gwałtownego wzrostu cen uprawnień.  

Cena uprawnienia do emisji CO2 w poniedziałek przekroczyła 25 EUR za tonę. Wypowiedzi polskiego ministra przypisuje się jej spadek w czwartek na zamknięciu sesji na giełdzie w Londynie do 18,90 EUR za tonę.

Uprawnienia do emisji CO2 to najmocniej drożejący instrument notowany na rynku towarowym w tym roku. To problem dla polskich elektrowni, bo oznacza konieczność ponoszenia coraz większych kosztów.

- Dla Polski nadchodzi trudny czas z powodu rosnących cen CO2 – napisał Lawson Steele, analityk Berenberg Bank w Londynie.

Jego zdaniem, nie można spodziewać się szybkiej interwencji Komisji Europejskiej, bo prawdopodobnie chce ona nawet wyższych cen uprawnień. Dlatego uznał spadek ceny za okazję do kupna.

- Rynek CO2 to kluczowa broń w walce o klimat i oczywiście są tam także korzyści finansowe do bezpośredniego osiągnięcia przez poszczególne kraje ze sprzedaży uprawnień – powiedział Steele. – Rzeczywistość jest taka, że Polska może krzyczeć ile chce, ale CO2 nie jest nawet blisko poziomu potrzebnego do uruchomienia przejścia z węgla na gaz – dodał.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu