Polski pozew przeciwko Skodzie

aktualizacja: 07-09-2017, 16:28

Kolejny odprysk dieselgate. Najpierw był lokalny pozew wobec Volkswagena, teraz przyszła czas na jego czeską córkę.

Do warszawskiego sądu wpłynął pozew zbiorowy przeciwko Skodzie Auto z czeskiej Mladej Boleslav. Złożyło go Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG. W imieniu 20 osób żąda od czeskiej firmy po 30 tys. zł, jako rekompensatę za to, że użytkują samochody z oprogramowaniem fałszującym dane o emisji spalin.

Stowarzyszenie uważa, że polski sąd ma jurysdykcję w tej sprawie.

- Podstawę pozwu stanowi czyn niedozwolony. Czyn niedozwolony ujawnił się na terenie Polski. Tu te samochody są zarejestrowane i tu jeżdżą – tłumaczy Konrad Kacprzak, wiceprezes Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG.

Proceder montowania w samochodach produkowanych przez koncern Volkswagen oprogramowania, pozwalającego na manipulację wynikami pomiarów emisji spalin z układu wydechowego został ujawniony we wrześniu 2015 r. Sprawę wykryły amerykańskie władze. Potem rozlała się na inne kraje.

We wrześniu 2016 r. polskie stowarzyszenie złożyło swój pierwszy pozew zbiorowy. W imieniu 55 osób zażądało od niemieckiej centrali koncernu po 30 tys. zł. Sprawa sprowadza się ciągle do wymiany pism. Pierwsza rozprawa zaplanowana jest na listopad 2017 r. Jeśli termin zostanie dotrzymany, jest szansa, że wtedy sąd wyznaczy termin w jakim do pozwu zbiorowego będą mogli dołączać inni użytkownicy aut marki Volkswagen. 

Volkswagen Group Polska potwierdził wprowadzenie na polski rynek około 140 tys. pojazdów różnych marek z systemem manipulującym poziomem emisji spalin. Koncern zapowiedział usunięcie usterek na własny koszt. Stowarzyszenie uważa, że felernych aut trafiło po Polski około ćwierć miliona, z czego około 50 tys. to Skody.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kami Kosiński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polski pozew przeciwko Skodzie