Polski przemysł idzie pod prąd

opublikowano: 23-08-2017, 22:00

Indeks obrazujący nastroje w europejskim przemyśle w sierpniu wystrzelił w górę. Polscy przedsiębiorcy nie podzielają entuzjazmu.

Dyrektorzy przedsiębiorstw korzystnie oceniają koniunkturę — takie jest przesłanie opublikowanego w środę raportu GUS, badającego koniunkturę w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w sierpniu. Jednostki z sekcji przetwórstwa przemysłowego wpisują się w tę narrację. Ankietowani przez GUS przedsiębiorcy ogólny klimat koniunktury w swojej branży wycenili na 7,4.

Wyświetl galerię [1/2]

Fot. Kacper Kowalski-FORUM

To mocny odczyt: biorąc pod uwagę wyniki za sierpień — najwyższy od ostatnich sześciu lat.

Sierpniowe schłodzenie

Zastanawia jednak zmiana miesięczna. Opublikowana przez GUS wartość za sierpień jest dokładnie taka sama jak sprzed miesiąca. Jeżeli jednak pozbawimy dane efektów sezonowych, status quo traci moc.

— Po odsezonowaniu wskaźnik cofnął się o prawie 1 w stosunku do odczytu za lipiec. Nastroje w krajowym przemyśle nie wpisały się w pozytywne zmiany, które w tym samym czasie zaszły w Europie Zachodniej — mówi Grzegorz Ogonek, ekonomista BZ WBK.

Wstępne odczyty PMI za sierpień w strefie euro, w tym w Niemczech, wskazują na wyjątkowo dobre nastroje panujące wśród tamtejszych menedżerów. Co ważne, pozytywne sygnały płyną przede wszystkim z sektora przemysłowego (więcej w ramce).

Mniej zamówień

— Lekkie schłodzenie nastrojów w polskim przemyśle wynika przede wszystkim z czynników wewnętrznych. Sygnalizowała to już struktura odczytu PMI za lipiec, a dokładniej znaczący wzrost zamówień eksportowych — zaznacza Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

„W lipcu liczba nowych zamówień otrzymanych przez polskich producentów zwiększyła się, aczkolwiek w najwolniejszym tempie od ośmiu miesięcy. (…) Ponadto tempo wzrostu zamówień eksportowych wyprzedziło tempo wzrostu całkowitej liczby zamówień otrzymanych przez polskie firmy z sektora wytwórczego” — czytamy w komentarzu IHS Markit do lipcowego odczytu PMI. W lipcu wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu spadł do 52,3 pkt. wobec 53,1 pkt. w czerwcu i prognoz na poziomie 53,4 pkt. Nieco słabsze od rynkowego konsensu okazały się także realne dane gospodarcze. Wstępne szacunki GUS

pokazały, że roczna dynamika produkcji przemysłowej wyniosła 6,2 proc. Eksperci ankietowani przez Bloomberga spodziewali się wzrostu o 8,4 proc. Zarówno po zaskakującym odczycie PMI, jak i realnych danych GUS ekonomiści nie bili na alarm. Wytłumaczeniem słabszych danych za lipiec może być bowiem niedoszacowanie efektów przesunięć wakacyjnych przestojów produkcyjnych czy dłuższe niż przed rokiem urlopy w fabrykach samochodowych. W sierpniu oceny dotyczące portfela zamówień i produkcji są pozytywne, ale ostrożniejsze od zgłaszanych przed miesiącem — głosi opublikowany w środę raport GUS.

Europejski klimat sprzyjał

PMI dla przemysłu i usług w strefie euro wyniósł w sierpniu 55,8 pkt., wobec 55,7 pkt. w lipcu i rynkowego konsensu na poziomie 55,5 (mediana prognoz Bloomberga). PMI dla przemysłu wspiął się na poziom 57,4 pkt., z 56,6 w lipcu i prognozowanych 56,3. Wzrósł także komponent usługowy — do 54,9 pkt. Odczyt za lipiec i prognozy na sierpień wynosiły 55,4 pkt. Z perspektywy polskiej gospodarki ze względu na silne powiązania handlowe istotne są przede wszystkim mocne odczyty dla Niemiec. Wstępny zbiorczy PMI przewyższył rynkowe oczekiwania i odczyt za lipiec o 1 pkt i wyniósł 55,7. Co ważne, głównie dzięki komponentowi przemysłowemu — 59,4 pkt. w sierpniu wobec 58,1 w lipcu i ostrożnych oczekiwań na poziomie 57,6. Analiza miesięcznych zmian wskaźników PMI nie może jednak przesłaniać głównej informacji, płynącej z samej wartości. Każdy odczyt powyżej 50 pkt. oznacza, że ankietowani przez firmę IHS Markit menedżerowie uznali sytuację w swojej branży za lepszą niż przed miesiącem. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu