Polski rynek obligacji nieskarbowych w rozkwicie

KRZYSZTOF GRUDZIEŃ, dyrektor ds. instrumentów dłużnych Quercus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych
opublikowano: 05-02-2020, 22:00

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że dostęp do kapitału dla przedsiębiorstw jest istotnym elementem rozwoju gospodarczego naszego kraju.

Przyglądając się GPW w ostatnich latach, można zauważyć, że nie jest to droga, którą wybierają polskie firmy. Publiczne emisje akcji zanikły. Trochę lepiej prezentuje się rynek obligacji korporacyjnych, dla którego poprzedni rok, wbrew dużym obawom, nie był najgorszy. Na koniec 2019 r. tylko na rynku Catalyst było notowanych ponad trzysta serii obligacji przedsiębiorstw o łącznej wartości 45 mld zł.

Na rynku instrumentów dłużnych nieskarbowych styczeń przyniósł głównie emisje spółek leasingowych i faktoringowych, wywodzących się z dużych grup bankowych, co też można zaliczyć do pośredniego finansowania polskich przedsiębiorstw. Aktywne pozostają również banki hipoteczne, które w coraz większym stopniu finansują obecny boom na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Z innych emisji na rynku pierwotnym w ostatnim czasie bardzo aktywna stała się branża telekomunikacyjna. Po zeszłorocznej emisji Cyfrowego Polsatu (1,0 mld zł) i spółki z grupy Play (0,75 mld zł) ponownie na rynku pojawił się Cyfrowy Polsat z apetytem na kolejny miliard złotych finansowania dłużnego. Również tym razem emitentowi udało się zamknąć emisję z sukcesem wraz z zawężeniem spreadu kredytowego do poziomu 165 pkt baz. w porównaniu z 175 pkt baz. w poprzedniej serii emitowanej w pierwszej połowie zeszłego roku.

Z innych tradycyjnie aktywnych branż początek roku przyniósł zapowiedź emisji spółek deweloperskich, takich jak: Archicom, MLP Group bądź Ghelamco Invest. Inwestorzy z zainteresowaniem czekają na pierwsze emisje związane z dostosowaniem w bankach wymogów kapitałowo-płynnościowych w ramach obowiązujących regulacji MREL. Powinno to sprzyjać poprawie płynności i atrakcyjności wycen instrumentów bankowych dla inwestorów. Banki natomiast, w konsekwencji zwiększonej płynności, mogą bardziej zdecydowanie konkurować na rynku obligacji korporacyjnych, aktywnie kredytując bądź inwestując w obligacje przedsiębiorstw. Reasumując — w przeciwieństwie do rynku akcji, polski rynek obligacji nieskarbowych ma się zdecydowanie lepiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KRZYSZTOF GRUDZIEŃ, dyrektor ds. instrumentów dłużnych Quercus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Polecane