Polski tort bankowy został już podzielony

Mariusz Ignatowicz
opublikowano: 25-06-1999, 00:00

Polski tort bankowy został już podzielony

Po sprzedaży przez Skarb Państwa kontrolnego pakietu akcji Banku Zachodniego, zagranicznym inwestorom pozostało już niewiele do kupienia w polskim sektorze bankowym. Rząd zapowiada wprawdzie prywatyzację dwóch bankowych gigantów — Banku Gospodarki Żywnościowej oraz PKO BP, na rynku jest również kilka mniejszych instytucji o słabych wynikach i mglistej wizji rozwoju, jednak tak naprawdę najsmakowitsze kąski z polskiego bankowego tortu zostały już sprzedane.

BANK ZACHODNI to ostatni bank tzw. komercyjnej dziewiątki — instytucji wydzielonych w 1989 r. z NBP — który był jeszcze kontrolowany przez Skarb Państwa. Pozostała ósemka albo pozyskała już inwestorów strategicznych, albo też została wchłonięta przez instytucje, które je wcześniej kupiły.

BANK ŚLĄSKI, pierwsza prywatyzowana instytucja finansowa, został sprzedany holenderskiej grupie ING. Wielkopolski Bank Kredytowy jest kontrolowany przez Allied Irish Banks. Bank Gdański został kupiony, a następnie wchłonięty przez Bank Inicjatyw Gospodarczych. Kontrolny pakiet akcji w Banku Przemysłowo-Handlowym ma niemiecki Bayerische Hypo- und Vereinsbank. Powszechny Bank Kredytowy kontrolowany jest przez Bank Austria Creditanstalt. Pozostałe trzy instytucje — Powszechny Bank Gospodarczy, Bank Depozytowo-Kredytowy oraz Pomorski Bank Kredytowy — zostały natomiast wchłonięte przez Pekao SA.

SĄDZĄC po dotychczasowych doświadczeniach, zapewnienia inwestorów strategicznych o zachowaniu tożsamości i nazwy przejmowanych banków (nawet, jeśli warunki te zapisane są w umowie sprzedaży) można włożyć między bajki. Wszak takie deklaracje składał po zakupie Banku Gdańskiego Bank Inicjatyw Gospodarczych. Obecnie z dawnego Banku Gdańskiego pozostał ślad nazwy — zapewne tylko dlatego, że w ciągu kilku lat istnienia jako samodzielna instytucja Bank Gdański dorobił się wiernych klientów w Polsce północno-wschodniej. Jeszcze mniej pozostało natomiast z Polskiego Banku Inwestycyjnego, który w 1996 roku został kupiony przez Kredyt Bank. Pomimo tego, że jednym z warunków transakcji było właśnie zachowanie odrębności organizacyjnej i nazwy, po usunięciu przez ostatnie walne zgromadzenie akcjonariuszy Kredyt Banku PBI ostatniego członu nazwy z dawnego Polskiego Banku Inwestycyjnego zostały już tylko wspomnienia.

BANK ZACHODNI będzie drugą już polską instytucją finansową, po Wielkopolskim Banku Kredytowym, przejętą przez Allied Irish Banks. W najbliższym czasie Irlandczyków czeka więc trudny proces połączenia obu instytucji, poprzedzony nieuchronną redukcją zatrudnienia, unifikacją procedur i ujednoliceniem systemów komputerowych. Trzeba będzie również zrezygnować z niektórych placówek. Jak trudne to zadania — przekonał się Pekao SA, wchłaniając z dużymi trudnościami Powszechny Bank Gospodarczy z Łodzi, Bank Depozytowo-Kredytowy z Lublina i Pomorski Bank Kredytowy ze Szczecina. Po przejęciu dwóch banków regionalnych i ich połączeniu Irlandczycy zyskają jednak instytucję o zasięgu ogólnopolskim.

I W TYCH KATEGORIACH trzeba rozpatrywać sprzedaż ostatniego banku komercyjnej dziewiątki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Ignatowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polski tort bankowy został już podzielony