Polski wynalazek nagrodzony przez światowych ekspertów

opublikowano: 09-11-2017, 11:32
aktualizacja: 09-11-2017, 11:33

Główna nagroda targów iENA 2017 w Norymberdze trafiła do Polaków. Wyróżniono technologię przetwarzania odpadów sztucznych na paliwa płynne.

Projekt spółki Technologie Recyklingu Adam Hańderek został nagrodzony podczas targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2017” w Niemczech za nowatorską formułę wytwarzania paliwa ze śmieci, a dokładnie z tworzyw sztucznych. Podczas wystawy zmierzył się z ponad 800 innymi wynalazkami z całego świata. W tym roku rozwiązanie to otrzymało wyróżnienia również na targach Innova w Barcelonie czy Archimedes w Moskwie.  

Opracowana przez nas technologia umożliwia recykling niezagospodarowanej dotąd części odpadów tworzyw sztucznych, zamieniamy je w pełnowartościowe paliwa płynne  – mówi Adam Hańderek, współtwórca nowej metody.
Zobacz więcej

Opracowana przez nas technologia umożliwia recykling niezagospodarowanej dotąd części odpadów tworzyw sztucznych, zamieniamy je w pełnowartościowe paliwa płynne – mówi Adam Hańderek, współtwórca nowej metody. ARC

Wynalazek był dopracowywany wspólnie z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji w Warszawie. Stworzono instalację do termolizy odpadów tworzyw sztucznych z bezciśnieniowym uwodornieniem, wpisującą się w światowy trend tzw. gospodarki cyrkularnej. 

- W Unii Europejskiej gromadzonych jest ok. 28 mln ton odpadów tworzyw sztucznych rocznie, z czego tylko 1/3 jest poddawana recyklingowi, 1/3 jest spalana, a pozostałe ponad 9 mln ton rocznie trafia na wysypiska… i nie tylko. Na całym świecie stanowią one ogromny problem środowiskowy, zaśmiecając lądy i oceany. Opracowana przez nas technologia umożliwia recykling tej niezagospodarowanej części, zamieniamy odpady w pełnowartościowe paliwa płynne. Tylko w Polsce moglibyśmy zagospodarować ok. 0,5 mln ton odpadów plastikowych rocznie – mówi Adam Hańderek. 

Wynalazek bazuje na dwóch kluczowych elementach: termolizie odpadów do minimum ograniczającej ilość pozostałości po tymże procesie oraz bezciśnieniowym uwodornieniu produktów termolizy, co jest warunkiem spełnienia unijnych norm w odniesieniu do właściwości paliw płynnych. Co to oznacza w praktyce?

- Obecnie proces uwodornienia pokrakingowych węglowodorów jest przeprowadzany tylko w dużych instalacjach petrochemicznych, ponieważ wymaga zastosowania wysokiego ciśnienia i czystego wodoru, a to wiąże się z wysokimi nakładami, zarówno w zakresie budowy instalacji, jak i zapewnienia bezpieczeństwa jej użytkowania. Nasze rozwiązanie pozwala na przeprowadzenie całego procesu bezciśnieniowo, co mocno ogranicza koszty inwestycyjne. Dzięki temu w przyszłości możliwe będzie budowanie w gminach niewielkich instalacji produkujących paliwa, energię elektryczną i ciepło na potrzeby lokalnej społeczności – tłumaczy Adam Hańderek.

Dodaje, że technologia wpisuje się w politykę Komisji Europejskiej i nowej dyrektywy RED II, a także światowych trendów środowiskowych.

- Floryda, jako pierwszy ze stanów USA, już wprowadziła przepisy wspierające przekształcanie odpadowego plastiku na paliwa płynne, w celu osiągnięcia 75 proc. celu recyklingu. A projekt dyrektywy RED II oraz dyrektywa o paliwach alternatywnych nadająca kierunek dekarbonizacji transportu stwarza dla wynalazków takich jak nasz szansę rozwoju na gruncie europejskim – dodaje Adam Hańderek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu