Polskie drogi droższe o 250 mln zł

KAP
opublikowano: 04-04-2011, 00:00

Wykonawcy budowlany aneksują tegoroczne umowy. Wszystkiemu winien wyższy VAT.

Wykonawcy budowlany aneksują tegoroczne umowy. Wszystkiemu winien wyższy VAT.

Wzrost stawki VAT z 22 do 23 proc. od początku tego roku sporo namieszał w kontraktach drogowych. Firmy wykonawcze i drogowa dyrekcja zastanawiali się, jak potraktować tegoroczne umowy i faktury.

Dziś wszystko jest jasne. Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) wydało właśnie opinię, zatwierdzoną niedawno przez resort infrastruktury. "Zamawiający mogą zmienić wynagrodzenie wykonawcy wynikające ze zmienionej stawki podatku VAT" — napisano w decyzji urzędu, którą niedawno zaaprobował resort infrastruktury.

Mogą to zrobić, jeśli taką waloryzację przewidziano wcześniej w umowie, jeśli umowy zostaną aneksowane albo o zmianach wynagrodzenia zdecyduje sąd.

— Wykonawcy otrzymają wynagrodzenie za prace wykonane po 1 stycznia zgodne z obecną stawką VAT — informuje więc Marcin Hadaj, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Nie ujawnia jednak, o ile więcej dyrekcja zapłaci wykonawcom. Jednak biorąc pod uwagę, że na tegoroczne inwestycje dyrekcja ma wydać 29,96 mld zł, wzrost VAT o 1 pkt. proc. oznacza dla niej zwiększenie wydatków o 245 mln zł. Najwięcej mogą odzyskać Strabag, Budimex i Polimex-Mostostal, bo to firmy z największym drogowym portfelem.

Te informują jedynie o aneksowaniu umów, ale o stawkach mówić nie chcą.

— Budimex wnioskuje do GDDKiA o zwiększenie wynagrodzenia z tytułu wzrostu podatku VAT. Dotyczy to oczywiście tych prac, które nie zostały zafakturowane w roku ubiegłym. W przypadku niektórych umów na mocy ich zapisów przeszacowanie odbyło się automatycznie — mówi jedynie Krzysztof Kozioł, rzecznik giełdowej spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polskie drogi droższe o 250 mln zł