Polskie firmy chcą podnosić ceny

DI
opublikowano: 29-12-2015, 22:00

Polscy przedsiębiorcy coraz odważniej myślą o podwyżkach cen swoich produktów. Planuje je już więcej niż co czwarta firma — wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.

W ostatnim kwartale liczba firm planujących podwyżki cen mocno wzrosła. Obecnie zapowiada je na najbliższy kwartał 28 proc. ankietowanych przedsiębiorstw, a tylko 8 proc. zamierza obniżać ceny. Wskaźnik pokazujący plany firm dotyczące cen (odsetek przedsiębiorców zapowiadających podwyżki minus tych zapowiadającychobniżki) wynosi więc obecnie 20 pkt. i jest najwyższy od 13 kwartałów, czyli od drugiego kwartału 2012 r. Na 16 przebadanych państw europejskich wskaźnik ten plasuje Polskę dokładnie w połowie stawki, czyli na 8. i 9. miejscu, ex aequo z Holandią. Polsce daleko będzie więc pod względem dynamiki cen w najbliższych kwartałach zarówno do państw takich jak Turcja czy Rosja, które zmagają się z wysoką inflacją, jak i do Grecji, w której — według wyników badania — tendencje deflacyjne będą się dalej nasilać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Polskie firmy chcą podnosić ceny