Polskie indeksy spadły pierwszy raz od tygodnia

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 28-08-2007, 00:00

To była jedna z najspokojniejszych sesji ostatnich tygodni. Do miana najpoważniejszego wydarzenia jej pierwszej części urosło nawet porozumienie giełdy polskiej i wietnamskiej. Sytuacja zmieniła się dopiero na finiszu poniedziałkowych notowań, gdy przypomnieliśmy sobie, jak nerwowy pozostaje rynek.

Tym razem, w obliczu zamkniętego rynku w Londynie, gracze przez cały dzień czekali na dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Niestety, dane z rynku wtórnego okazały się dużo gorsze od piątkowych danych z rynku pierwotnego. To wystarczyło, by przypomnieć sobie, jak kruche były podwaliny wzrostów z ostatnich dni.

W sytuacji (pozornego) spokoju rynek szuka jednoseryjnych bohaterów. Znów powraca moda na spółki tradycyjnie uwielbiane przez spekulantów (Capital Partners, Midas, Hawe, Elkop). Aż 12 papierów poprawiło kurs o ponad 10 proc. Pamiętajmy jednak, że większość z nich została mocno przeceniona przy okazji ostatniej korekty. Dotyczy to zwłaszcza Toory Poland, producenta felg aluminiowych i grzejników. W poniedziałek zyskała ponad 30 proc., ale nowe władze będą musiały długo pracować nad odzyskaniem zaufania rynku. Skoro tak duża zmienność notowań towarzyszy rynkowi regulowanemu, możemy tylko wyobrażać sobie, co będzie się działo na ruszającym w czwartek NewConnect, parkiecie dla graczy o naprawdę mocnych nerwach.

Z blue chipów słabo spisywały się Lotos i Orlen. To z jednej strony efekt taniejącej ropy. Z drugiej, sceptycyzm rynku wobec powracającego pomysłu łączenia obu koncernów. Dobrze radzi sobie KGHM, który jest już o 15 proc. droższy niż dziesięć dni temu. Wczoraj miedziowa spółka zdrożała o 0,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Polskie indeksy spadły pierwszy raz od tygodnia