Polskie Inwestycje Rozwojowe inwestują w ciepło

opublikowano: 03-06-2015, 00:00

Rządowy wehikuł wyłoży 275 mln zł na budowę elektrociepłowni w Toruniu.

Ojciec Tadeusz Rydzyk chciał ogrzewać mieszkańców Torunia dzięki inwestycji w eksploatację wód geotermalnych, tymczasem Francuzi przy polskim wsparciu kapitałowym będą ich ogrzewać dzięki instalacji gazowej. EDF Polska, spółka zależna francuskiego giganta energetycznego EDF, podpisała wstępne porozumienie z kontrolowanym przez skarb państwa funduszem Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) w sprawie sfinansowania budowy nowej elektrociepłowni w Toruniu. Elektrociepłownia gazowa ma zastąpić działający obecnie obiekt z kotłami węglowymi.

— Nowy zakład zapewni ciągłość dostaw ciepła dla mieszkańców Torunia w perspektywie wieloletniej, przyczyniając się również do poprawy jakości powietrza w Toruniu i poprawy bezpieczeństwa dostaw energiielektrycznej — mówi Thierry Doucerain, prezes EDF Polska, które jest właścicielem toruńskiej elektrociepłowni od 2002 r. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku i zakończyć się w pierwszej połowie 2017 r. Koszt inwestycji wstępnie szacowany jest na 550 mln zł, z czego 275 mln zł mają wyłożyć PIR. Polski fundusz i francuskagrupa mają stworzyć spółkę celową, która zrealizuje inwestycję.

— Finansowanie tego projektu w sposób modelowy wpisuje się w nową strategię Polskich Inwestycji Rozwojowych — obok samorządów to właśnie infrastruktura i przemysł stanowią filary naszej działalności — mówi Jerzy Góra, prezes PIR.

Dla PIR to kolejna duża inwestycja, ogłoszona w ostatnim czasie. W połowie maja fundusz podał, że zapewni co najmniej jedną czwartą finansowania budowy przez Grupę Azoty instalacji do produkcji propylenu w Policach. Wartość tego projektu szacuje się na 1,7 mld zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu