Polskie klastry technologiczne w światowej czołówce

AR
opublikowano: 17-09-2018, 17:00

Aż trzy polskie miasta zostały uznane za jedne z najszybciej rozwijających się centrów technologicznych w Europie, wynika z  nowego raportu CBRE „EMEA Tech Cities.

Kraków, Katowice i Poznań zostały docenione przez analityków firmy CBRE.  W raporcie, który, który identyfikuje największe klastry technologiczne (organizacje zrzeszające firmy i podmioty działające na rzecz rozwoju technologii) w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce, wszystkie trzy miasta trafiły do pierwszej dziesiątki w rankingu w kategorii „Growth Clusters”, czyli miast z największym potencjałem wzrostu w sektorze technologicznym (tych, w których prognozowany jest największy wzrost zatrudnienia w sektorze hi-tech). Zajęły kolejno trzecie, szóste i ósme miejsca. Na pierwsze trafiły równolegle Derby/Nottingham, a na drugie – Florencja. 

- Kategoria, w której wysokie miejsca zajęły aż trzy polskie miasta, jest chyba najciekawszą ze wszystkich czterech wyodrębnionych w raporcie, głównie z uwagi na ogromne zróżnicowanie pomiędzy sklasyfikowanymi klastrami. Część z nich wyrosła na centra technologiczne dzięki wykwalifikowanym specjalistom, część dzięki relatywnie konkurencyjnym kosztom pracy, a część jako wsparcie dla innych sektorów działających w danym regionie – komentuje Joanna Mroczek, Szefowa Działu Doradztwa i Badań Rynku CBRE.

Dodaje, że Kraków jest polskim liderem sektora usług dla biznesu oraz usług IT, a w Poznaniu istnieje ogromny potencjał pod kątem zatrudnienia specjalistów IT (obok finansistów i lingwistów stanowią tam największą grupę studentów). Kraków w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie w sektorze hi-tech aż o 66 proc, a Poznań o 64 proc. 

Firma CBRE w raporcie „EMEA Tech Cities” sklasyfikowała tzw. klastry technologiczne Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki według czterech kategorii – w zależności od wielkości, wzrostu i charakterystyki danego rynku pracy. Pierwsza to „Scale Clusters”, czyli supercentra technologiczne w stolicach Europy, które zatrudniają ponad 70 tys. osób w zaawansowanych technologiach (liderami zostały Londyn, Madryt i Dublin). W drugiej kategorii „Super Clusters” ujęto  lokalizacje z zatrudnieniem od 50 tys. do 70 tys. w sektorze technologicznym (na czele z Thames Valley w Wielkiej Brytanii, Zurichem oraz M3 Corridor  w Wielka Brytanii). W pierwszej trójce w kategorii „Normal Clusters”, czyli miejsc z zatrudnieniem od 20 tys. do 50 tys. w sektorze technologicznym, znalzły się Oslo, Bazylea i Hamburg. Czwarta kategoria „Growth Clusters” klasyfikuje najbardziej rozwijające się lokalizacje w regionie EMEA, z dwucyfrowym wzrostem zatrudnienia w sektorze technologicznym od 2010 roku i prognozowanym wzrostem zatrudnienia w zakresie zaawansowanych technologii w ciągu najbliższych pięciu lat.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane