Polskie kopalnie dotują zagraniczną energetykę

Maria Trepińska
15-10-2003, 00:00

Górnictwo sprzedaje węgiel po zaniżonych cenach dla produkcji energii na eksport. W 2003 r. kopalnie stracą na tym ponad 300 mln zł.

Sprzedaż węgla kamiennego pod produkcję energii elektrycznej przeznaczonej na eksport to temat tabu w branży. Dlaczego? Ponieważ tracą na tym kopalnie, ale zyskuje energetyka. Przede wszystkim zagraniczna konkurencja, która kupuje energię dotowaną przez polskich podatników.

Aby zrozumieć ten absurd, trzeba cofnąć się do końca 1997 r. Wtedy Jan Szlązak, ówczesny wiceminister gospodarki, wpadł na pomysł wykorzystania nadmiaru mocy produkcyjnych w górnictwie oraz energetyce i nakazał dodatkowy eksport energii. Warunkiem powodzenia tego przedsięwzięcia było uzyskanie taniej energii, czyli produkowanej z węgla dostarczonego po cenach niższych o 40-50 proc. od obowiązujących na rynku krajowym. Takie kontrakty podpisały spółki węglowe, Węglokoks jako pośrednik w dostawach do elektrowni oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne i PSE-Elektra, eksporterzy energii.

— W połowie ubiegłego roku prezesi spółek węglowych odmówili podpisania kolejnych umów z Węglokoksem. Interweniował ówczesny wiceminister gospodarki i kontrakty zostały podpisane —ujawnia osoba związana z branżą.

W 2003 r. górnictwo sprzeda około 4 mln ton węgla po zaniżonych cenach — tak wynika z podpisanych kontraktów. Straty branży z tego tytułu mogą przekroczyć 300 mln zł. Podobnie było w roku ubiegłym.

— Kopalnie dostają za taki węgiel około 25 EUR — mówi anonimowo przedstawiciel branży.

Dla porównania w 2002 r. Węglokoks płacił spółkom węglowym za surowiec pod eksport energii 29 EUR. Za węgiel do produkcji energii przeznaczo- nej na rynek krajowy elektrownie płacą średnio więcej o 20-40 proc.

— Ten problem należy rozwiązać — uważa Andrzej Chwiluk, szef Rady Krajowej Związków Zawodowych Górników w Polsce.

Zdaniem Janusza Olszowskiego, prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, górnictwo nie powinno sprzedawać węgla poniżej kosztów wydobycia. Ale na to przyzwala jego właściciel, czyli resort gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polskie kopalnie dotują zagraniczną energetykę