Polskie łączniki w rękach Francuzów

opublikowano: 04-10-2017, 22:00

Etanco przejęło polskiego producenta zamocowań budowlanych. W trzy lata podwoi jego przychody.

Wywodząca się z Francji Grupa Etanco, która projektuje, produkuje i dystrybuuje rozwiązania montażowe dla budowlanki, o akwizycji myślała od dawna.

Zobacz więcej

Fot. ETANCO

— Polski rynek budowlany jest bardzo atrakcyjny, a prognozy wskazują, że w latach 2018 i 2019 może rosnąć o 6-7 proc. Mamy wiele wspólnego z naszymi polskimi partnerami, którzy także rozumieją, jak działać na rynku hydroizolacji i zadaszeń. W wielu sferach się uzupełniamy, np. pod względem oferty katalogowej czy sieci sprzedaży, gdyż do tej pory działaliśmy w dużej mierze na osobnych rynkach. Do Polski przychodzimy jako inwestor długoterminowy — zapewnia Ronan Lebraut, prezes Grupy Etanco.

Gunnebo Fastening Systems ma zakład produkcyjny w Ornecie w woj. warmińsko- -mazurskim. To największy pracodawca w mieście, zatrudnia 108 osób, a jego roczny obrót to prawie 60 mln zł. Zdaniem Jerzego Górczyńskiego, dyrektora zarządzającego Gunnebo Fastening, transakcja otwiera wiele nowych możliwości rozwoju dla zakładu i zespołu.

— Orneta stanie się platformą ekspansji Etanco w Polsce i całym regionie Europy Środkowo- -Wschodniej. Dołączenie do grupy oznacza nie tylko zwiększenie potencjału, jaki mamy w zakładzie produkcyjnym, ale również poszerzenie i rozwój oferty produktowej na polski rynek. Nowa struktura właścicielska umożliwi zintegrowaną pracę nad dalszym udoskonalaniem rozwiązań tak, by nasi klienci mogli zawsze swobodnie wybierać z naszej oferty dokładnie to, czego potrzebują — przekonuje Jerzy Górczyński.

Nowy właściciel przyznaje, że ma w planach przeprowadzenie programu inwestycyjnego, który zwiększy wydajność zakładu. Chce też stopniowo powiększać jego moce produkcyjne, utrzymując zatrudnienie co najmniej na obecnym poziomie.

— Planujemy budowę centrum szkoleniowego w Polsce i serię szkoleń, aby rozwijać kwalifikacje pracowników w zakładzie oraz sieci sprzedaży. Produkty z oferty Etanco będą stopniowo wprowadzane na rynek w Polsce i w regionie. Orneta będzie włączana do naszej sieci produkcyjnej na dotychczasowych bazowych rynkach Etanco. Zespół zarządzający firmą się nie zmieni — mówi Ronan Lebraut, dodając, że w trzy lata podwoi przychody polskiej spółki.

Etanco jest międzynarodową grupą, która obsługuje 18 tys. klientów w ponad 50 krajach. Orneta będzie piątym zakładem produkcyjnym grupy w Europie. Pozostałe cztery są we Francji i Włoszech. Po włączeniu Gunnebo Fastening przychody Etanco wyniosą prawie 200 mln EUR. Przedstawiciele Grupy nie chcieli ujawnić kwoty, za jaką przejęto polską firmę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu