Polskie „M” płyną za morze

opublikowano: 11-02-2019, 22:00

Firma Unibep wyprodukuje mieszkania i zmontuje blok w Saffransgatan w Szwecji.

Unibep z Bielska Podlaskiego wygrał szwedzki przetarg publiczny i podpisał umowę na realizację projektu mieszkaniowego Saffransgatan o wartości około 17,2 mln zł netto. Według umowy, Unihouse Oddział Unibep zaprojektuje i wykona „pod klucz” budynek o wysokości pięciu kondygnacji nadziemnych, w których znajdą się 34 mieszkania. Inwestycja zostanie zrealizowana w technologii Unihouse, z wykorzystaniem prefabrykowanych modułów w szkielecie drewnianym. Zakończenie budowy zostało przewidziane na pierwszy kwartał 2020 r. Inwestorem jest szwedzki deweloper publiczny — spółka Göteborgs Egnahems z siedzibą w Göteborgu.

Budynek Saffransgatan jest kolejnym — po Kantorn 2 w Tumbie (gmina Botkyrka) — projektem realizowanym w Szwecji na bazie własnej produkcji modułowej Unihouse. W przypadku tego projektu polska firma wykona całość robót wraz z zaprojektowaniem budynku, posadowieniem i pracami ziemnymi. Unibep jest drugą zagraniczną firmą z Europy Środkowej i Wschodniej, która w ostatnim czasie wygrała ważny projekt mieszkaniowy w Göteborgu w formule generalnego wykonawcy.

— Mamy już pierwsze doświadczenia z rynku szwedzkiego, ale każdy nowy projekt to duże wyzwanie i szansa na pokazanie możliwości Grupy Unibep. Unihouse startuje w Szwecji również w innych przetargach i intensywnie zabiega o nawiązanie współpracy z kolejnymi poważnymi klientami z sektora prywatnego i publicznego — mówi Michał Urbankowski, dyrektor rynku szwedzkiego Unihouse Oddziału Unibep.

W 2018 r. Unibep rozbudował fabrykę domów modułowych w Bielsku Podlaskim, co pozwoliło podwoić produkcję z 1000 do 2000 modułów rocznie. Celem tej inicjatywy był między innymi rozwój działalności na rynku skandynawskim. Obecnie głównym rynkiem Unihouse Oddział Unibep jest Norwegia. Dlatego szerokie otwarcie nowych rynków — szwedzkiego i polskiego — jest strategicznym celem firmy z Bielska Podlaskiego.

Odkąd wynagrodzenia na budowach zaczęły odgrywać znaczącą rolę w kosztach projektów, a brak rąk do pracy grozi niedotrzymaniem terminów, technologia modułowa jest promowana w Polsce jako szybka w montażu i nie wymagająca zatrudnienia dużej liczby pracowników na budowie.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu