Polskie miasta w setce najlepszych

Wiedeń jest niezmiennie najlepszym miastem pod względem jakości życia. Warszawa znalazła się na tym samym miejscy co Wilno, a Wrocław zamyka pierwszą setkę.

Dwa polskie miasta znalazły się w rankingu najlepszych miast do życia. Na tym jednak dobre informacje się kończą. Gorsza wiadomość jest taka, że oba nasze miasta straciły pozycje z poprzedniej edycji rankingu.  

Panorama Warszawy
Zobacz więcej

Panorama Warszawy

Arkadiusz Ziolek / Forum

Gdzie żyje się najlepiej? Wiedeń nadal nie ma sobie równych w rankingu najlepszych miast do życia, który przygotowuje firma doradcza Mercer. Stolica Austrii wygrała po raz ósmy z rzędu. Podium uzupełniły Zurych i Auckland. 

Europa dominuje w rankingu, choć w ostatnim roku nie brakowało tutaj politycznych i gospodarczych turbulencji, jak choćby szokujący Brexit. W czołowej 10 znalazło się jednak aż osiem miast ze Starego Kontynentu, w tym trzy niemieckie - oprócz Monachium są to Dusseldorf i Frankfurt. W naszym regionie najlepiej wypadła Praga, która zajęła 69 miejsce, dalej jest Lublana (76) i Budapeszt (78).  

Warszawa uplasowała się na 81 miejscu, które zajmuje wspólnie z Wilnem. Oznacza to spadek o dwie pozycje w porównaniu z zeszłoroczną edycją badania. Nieznacznie gorzej wypadł także Wrocław, który rok temu był 99, a teraz zajmuje 100 miejsce. Na pocieszenie pozostaje fakt, że tuż za największym miastem Dolnego Śląską jest w rankingu Szanghaj.  

Ostatnie miejsca spośród sklasyfikowanych miast zajmują Bagdad, Bangi, Sana i Port-au-Prince. To miejsca zniszczone przez konflikty zbrojne lub kataklizmy.  

Firma Mercer ocenia warunki życia w ponad 450 miastach na całym świecie i opiera się w swoich badaniach na 39 czynnikach, które pogrupowane są w 10 kategorii. Analitycy sprawdzają m.in. stabilność polityczną, skalę przestępczości, poziom usług bankowych, ograniczenia wolności osobistej, zanieczyszczenie powietrza, usługi medyczne, możliwości mieszkaniowe, standard szkół, a także infrastrukturę, która jest jednym z najważniejszych czynników.  

W tej kategorii najlepiej wypadł Singapur, który w ogólnym rankingu jest 25. Mercer wysoko ocenił również infrastrukturę Monachium, Frankfurtu, Kopenhagi i Dusseldorfu.  

Raport przygotowywany jest z myślą o koncernach i organizacjach międzynarodowych wysyłających swoich pracowników na zagraniczne placówki. Analiza ma pomóc także lokalnym władzom dostosować swoją ofertę do potrzeb zagranicznych inwestorów.  

10 najlepszych miast do życia 

1. Wiedeń (Austria)

2. Zurych (Szwajcaria)

3. Auckland (Nowa Zelandia)

4. Monachium (Niemcy)

5. Vancouver (Kanada)

6. Dusseldorf (Niemcy)

7. Frankfurt (Niemcy)

8. Genewa (Szwajcaria)

9. Kopenhaga (Dania)

10. Bazylea (Szwajcaria)

10. Sydney (Australia) 

81. Warszawa (Polska)

100. Wrocław (Polska

Źródło: Mercer 2017 Quality of Living City Rankings

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Polskie miasta w setce najlepszych