Polskie obligacje najtańsze od 2014 r.

Rentowność obligacji 10-letnich skarbu państwa znalazła się w czwartek najwyżej od ponad dwóch i pół roku.

W czwartek po południu rentowność obligacji 10-letnich wzrosła o 12 punktów bazowych, sięgając 3,8 proc., najwyższego w cenach zamknięcia poziomu od maja 2014 r. Różnica w koszcie finansowania między Polską i będącymi główną gospodarką regionu Niemcami sięga 340 punktów i jest bliska 4,5-letniemu szczytowi.

Rentowność obligacji 10-letnich Polski od 27 stycznia 2014 r.
Zobacz więcej

Rentowność obligacji 10-letnich Polski od 27 stycznia 2014 r.

— Poza niesprzyjającymi papierom dłużnym globalnymi nastrojami mieliśmy w środę do czynienia ze znaczną transakcją sprzedaży 10-latek, a to w zestawieniu z wcześniejszą wielką aukcją obligacji zaciążyło na ich cenach — komentuje dla Bloomberga Krzysztof Izdebski, zarządzający Union Investment TFI.

Na poniedziałkowej aukcji obligacji rząd z sukcesem sprzedał papiery warte 10,7 mld zł. Jednak środowa transakcja sprzedaży na rynku 200 mln papierów może negatywnie wpłynąć na nastroje inwestorów przed kolejną aukcją, zapowiadaną na 2 lutego. W czwartym kwartale rynek polskich obligacji skarbowych całkowicie opuścił flagowy fundusz obligacyjny towarzystwa Franklin Templeton.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy obliczany przez Bloomberga indeks polskiego rynku obligacji zyskał 0,5 proc., a rentowność obligacji 10-letnich podwoiła się w porównaniu z dnem ze stycznia 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polskie obligacje najtańsze od 2014 r.