Polskie sny o atomie

opublikowano: 05-07-2019, 06:00
aktualizacja: 05-07-2019, 06:15

Pierwsza nigdy nie powstała. Druga powstaje i powstać nie może. Po co nam elektrownia jądrowa? Posłuchaj o tym w Pulsie Biznesu do słuchania.

Po Elektrowni Jądrowej Żarnowiec pozostała ogromna blizna na południowo-wschodnim krańcu Jeziora Żarnowieckiego. Szkielet konstrukcji pierwszego bloku, zardzewiałe maszty oświetleniowe oraz ruiny budynków wzniesionych 30 lat temu przypominają o tym wielkim, niedokończonym projekcie. Druga elektrownia powstaje już ponad 10 lat - orientacyjne daty jej powstania wielokrotnie przesuwano, a opublikowany w ubiegłym roku raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia suchej nitki na działaniach urzędników rządowych oraz menedżerów w spółce celowej powołanej do budowy tej elektrowni. A raczej na braku tych działań.

Prace nad budową wcale jednak nie ustały. W zaciszach gabinetów Ministerstwa Energii toczą się pełną parą, by zdążyć przed kolejną wyznaczoną datą - 2033 rokiem. Czy i ta próba skończy się jak poprzednie?

O tym dziś atomowe wydanie Pulsu Biznesu do słuchania. O tym czy elektrownia jądrowa jest nam potrzebna, co może nam dać i czy w ogóle powstanie porozmawiamy z Joanną Maćkowiak-Panderą, szefową energetycznego think-tanku Forum Energii, Markiem Józefiakiem z polskiego oddziału Greenpeace, Adamem Rajewskim z Politechniki Warszawskiej oraz Tomaszem Nowackim z Ministerstwa Energii.

Archiwalne odcinki Pulsu Biznesu do słuchania dostępne sa na stronie pb.pl/dosluchania oraz na aplikacjach muzycznych, np. Lecton, Spotify czy Soundcloud

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane