Polskie urzędy czeka certyfikacja

Wojciech Surmacz
opublikowano: 02-07-1999, 00:00

Polskie urzędy czeka certyfikacja

ISO może usprawnić działanie instytucji państwowych

NIEUNIKNIONY PROCES: Przeniesienie europejskiej kultury zarządzania jakością do polskich urzędów jest nieuniknione. Już niedługo nasi ministrowie wracający z narad poświęconych integracji z UE będą pytać swoich podwładnych: dlaczego jeszcze nie mamy ISO? — zapewnia Witold Flis, prezes zarządu KEMA REGISTERED QUALITY Polska. fot. Borys Skrzyński

W Polsce certyfikaty ISO nie są popularne wśród jednostek administracji państwowej. Być może dokonanie wdrożenia ISO zmieniłoby ich fatalny wizerunek. Jak twierdzą certyfikatorzy, nasze urzędy i tak będą zmuszone do wdrożenia ISO. Wymagać tego będą realia integracji z Unią Europejską.

Nad Wisłą certyfikacja urzędów administracji państwowej nie weszła jeszcze do kanonów działalności jednostek certyfikacyjnych. Zupełnie inaczej sytuacja ta przedstawia się na zachodzie Europy. Tam certyfikatorzy mają pełne ręce roboty, wdrażając ISO w najróżniejszych instytucjach budżetowych. W Holandii certyfikuje się m.in. ministerstwa, sądy i posterunki policji. W Wielkiej Brytanii proces ten jest ponoć szczególnie widoczny. Certyfikaty serii ISO 9002 posiada zdecydowana większość brytyjskich urzędów. Ponoć nawet w jednym z angielskich miast znajduje się cmentarz posiadający ISO!

Fatalny wizerunek

Normy ISO bezsprzecznie wprowadzają wiele dobrego w instytucji publicznej. Tak odpowie każdy certyfikator, zapytany o korzyści wynikające z wdrożenia certyfikatu w jednostce budżetowej.

— Po pierwsze, polepszają jej strukturę organizacyjną, sprawiają, że wszelkie procesy w niej zachodzące są po prostu bardziej skuteczne. Po drugie i najważniejsze, ISO kładzie duży nacisk na satysfakcję klienta — podkreśla David Holden, country manager American Bureau of Shipping Group Polska (ABS QE).

Właśnie z satysfakcją klienta od wielu lat wiążą się problemy polskich urzędów. Nie ma chyba w naszym kraju osoby, która nie miałaby przykrych doświadczeń, wynikających z kontaktu u urzędnikami.

— Wszystkie polskie urzędy mają fatalny wizerunek. Mieszkam w tym kraju sześć lat, zdążyłem wybudować dom i wiem, jak działają w Polsce instytucje państwowe. To jest koszmar i nie jest to moja odosobniona opinia — irytuje się David Holden.

Jak twierdzi Witold Flis, prezes zarządu KEMA REGISTERED QUALITY Polska (KRQ Polska), doskonałym rozwiązaniem tego problemu byłyby wdrożenia ISO w krajowych instytucjach państwowych. Jakość procesów obsługi klienta uległaby wtedy znacznej poprawie. Przychodząc do certyfikowanego urzędu mielibyśmy pewność, że zostaniemy obsłużeni sprawnie i zgodnie z jego wewnętrznymi przepisami, co w obecnych realiach należy do rzadkości.

Idealny moment

ISO wprowadza w urzędzie nowe podejście do zarządzania w ogóle. Szczególnie w Polsce powinno mieć pozytywny wpływ na reorganizację i uporządkowanie działalności administracji publicznej. Tym bardziej że w styczniu tego roku ruszyła jej reforma, która zakłada wprowadzenie nowych procedur i zasad działania.

— Uważam, że to idealny moment do wdrażania certyfikatów jakości w jednostkach administracji państwowej. Reforma stwarza podłoże do wprowadzenia norm ISO jako dodatkowego elementu regulacji nowych zasad działania tych struktur — twierdzi country manager ABS QE.

Pierwsza jaskółka

KEMA prowadzi rozmowy z pierwszą polską jednostką samorządową, zamierzającą wdrożyć u siebie ISO. Jest nią Urząd Miejski w Bielsku-Białej, który chce certyfikować miejscowy Urząd Stanu Cywilnego. Zdaniem prezesa Flisa, takich przypadków będzie coraz więcej. Jak mówi, przyczyn tego zjawiska należy szukać w przygotowaniach naszego wejścia do Unii Europejskiej.

— W konfrontacji z zachodnim światem, polskie urzędy będą się musiały czymś wykazać. ISO jest standardem, który w takich sytuacjach jest niezawodny — dodaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Surmacz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Polskie urzędy czeka certyfikacja