Południowokoreański won na 13-letnim minimum

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 22-06-2022, 07:06
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Obawy o spowolnienie globalnej gospodarki mocno uderzyły w południowokoreańską walutę. Won osłabił się w do najniższego poziomu od 13 lat, informuje Bloomberg.

wony południowokoreańskie
wony południowokoreańskie
fot. SeongJoon Cho/Bloomberg

Inwestorzy obawiają się, że gospodarka Południowej Korei mocno nakierowana na eksport będzie jednym z największych „przegranych” oczekiwanego globalnego spowolnienia w obliczu recesji, która może być efektem agresywnego zacieśniania polityki monetarnej przez banki centralne.

Podczas środowego handlu won osłabił się w relacji do dolara o przynajmniej 0,3 proc, do poziomu 1297,60 za amerykańską walutę. Tak dużo za dolara trzeba było po raz ostatni płacić w lipcu 2009 r. Południowokoreańska waluta jest w tym roku najgorsza spośród rozwijających się krajów Azji ze stratą sięgającą ponad 8 proc.

Jak podaje Bloomberg, Korea Południowa odnotowała w kwietniu pierwszy od dwóch lat deficyt obrotów bieżących. Na wyniki handlu zagranicznego negatywnie przekładają się m.in. rosnące koszty importu. Dodatkowym czynnikiem ryzyka są niepokoje związane z serią wystrzeliwania rakiet przez Koreę Północną. Zagraniczni inwestorzy sprzedali w tym miesiącu 4,2 mld USD lokalnych akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane