Pomerania zarobi na restrukturyzacji

Jacek Pochłopień
06-11-1998, 00:00

Pomerania zarobi na restrukturyzacji

Powstaje regionalny fundusz inwestycyjny

PLAN DZIAŁANIA: Marcin Zagórski z RFI Pomerania zakłada, że fundusz będzie najpierw inwestował w firmy państwowe, a po kilku latach również w prywatne.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Pomerania częściowo wyręczy Agencję Rozwoju Pomorza Gdańskiego w prywatyzowaniu firm państwowych regionu. Agencja bowiem zajmuje się nie tylko działalnością komercyjną, a fundusz będzie działał po prostu dla zysku.

— Będziemy działać na terenie Wybrzeża. Zamierzamy kupować firmy państwowe, stawiać je na nogi i sprzedawać — wyjaśnia Marcin Zagórski, prezes Grupy Zarządzającej Pomerania.

Fundusz zamierza zajmować się projektami, w które trzeba zainwestować od 200 tys. do 2 mln USD (730 tys.-7,3 mln zł). Przy realizacji projektów będzie współpracować z partnerami z odpowiedniej branży.

— Naszą specjalnością jest inżynieria finansowa. Jest wiele firm, które straciły wiarygodność, a mają do zaoferowania dobre produkty — mówi Marcin Zagórski.

Spóźniony start

Zgodnie z założeniem, Regionalny Fundusz Inwestycyjny Pomerania ma być funduszem zamkniętym, w przyszłości notowanym na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jego utworzenie planowano na jesień 1998 roku, ale zostanie ono odsunięte w czasie o blisko dwanaście miesięcy. Jak twierdzą władze funduszu, powodem jest opóźnienie w wydaniu przepisów wykonawczych do ustawy o funduszach inwestycyjnych i generalnie zła sytuacja na rynku kapitałowym. Rozpoczęła natomiast działalność spółka akcyjna Pomerania, która ma zacząć przygotowywać portfel dla funduszu.

Niedoceniane bogactwo

Fundusz w szczególny sposób będzie się koncentrować na zarządzaniu nieruchomościami. Jak zauważają przedstawiciele funduszu, rynek nieruchomości w północnej Polsce znajduje się w fazie rozwoju, a przedsiębiorstwa często nie doceniają swoich zasobów i nie potrafią ich wykorzystać. Marcin Zagórski zakłada realizację 6 projektów w roku. Po 3 latach planowane jest przekształcenie Pomeranii w typowy fundusz venture capital, który będzie inwestował w firmy prywatne. Udziałowcami Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Pomerania (spółki zarządzającej funduszem) mają być Agencja Rozwoju Pomorza Gdańskiego i Bank Komunalny.

Dziecko agencji

Idea funkcjonowania RFI Pomerania jest oparta na doświadczeniach Agencji Rozwoju Pomorza Gdańskiego (ARPG).

— ARPG doszła do wniosku, że nie jest w stanie funkcjonować jako agencja rozwoju regionalnego i fundusz inwestycyjny — tłumaczy Marcin Zagórski, który pełnił funkcję prezesa Agencji Rozwoju Pomorza Gdańskiego.

— Fundusz służy do zarabiania pieniędzy, my podejmujemy różne inne działania — pomagamy firmom, promujemy region — dodaje Maciej Łopiński, obecny prezes zarządu ARPG.

Agencja zajmowała się między innymi restrukturyzacją Nadbałtyckich Zakładów Przemysłu Skórzanego Neptun ze Starogardu Gdańskiego i Zakładów Podzespołów Elektroniki Mikrostyk z Gniewu.

Jacek Pochłopień

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Pochłopień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pomerania zarobi na restrukturyzacji