Pomimo osłabienia forinta złoty pozostaje stabilny

  • PAP
opublikowano: 24-11-2022, 16:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W czwartek złoty pozostaje stabilny pomimo negatywnych informacji z regionu, które powodują osłabianie węgierskiego forinta - wskazała w rozmowie z PAP Biznes Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. Na krajowym długu, pod wpływem globalnych czynników i krajowych danych makro mają miejsce spadki rentowności, choć piątkowy powrót inwestorów z USA może wygenerować korektę - dodała.

"Czwartkowa sesja jest pod wpływem wczorajszych informacji z USA, gdzie opublikowano protokół z ostatniego posiedzenia Fed, który to wskazuje, że tempo podwyżek stóp procentowych zostanie ograniczone i to prawdopodobnie już na grudniowym posiedzeniu. Reakcją rynku na te informacje było już wczoraj istotne osłabienie dolara i wzrost kursu EUR/USD powyżej 1,04" - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Jak wskazała ekonomistka, informacje z USA poprawiły globalne nastroje, jednak mocniejszą poprawę sentymentu hamują informacje z Chin, gdzie coraz bardziej rozwija się pandemia.

"To generuje kolejne obostrzenia i rodzi obawy o mocne spowolnienie tamtejszej gospodarki, co negatywnie przekładałoby się na gospodarkę światową" - dodała.

Ekonomistka Banku Pocztowego wskazała również, że na złotego wpływają informacje z regionu, które nie są pozytywne.

"Na rynku pojawiły się informacje dotyczące Węgier, a konkretnie, że fundusze unijne nie zostaną jednak prawdopodobnie uruchomione. To osłabia forinta, ale powoduje także wyprzedaż węgierskiego długu, gdzie rentowności rosną w dwucyfrowym tempie" - powiedziała Kurtek.

"W takim otoczeniu złoty pozostaje stabilny, a kurs EUR/PLN kontynuuje konsolidację w okolicach 4,70. Wydaje się, że jest szansa, aby okolice tych poziomów zostały utrzymana do końca obecnego tygodnia" – wskazała ekonomistka.

Ok. godz. 15.59 kurs EUR/PLN znajduje się w okolicach środowego zamknięcia na 4,6995, a USD/PLN idzie w dół o 0,27 proc. do 4,5087.

W tym czasie na rynkach bazowych kurs EUR/USD rośnie o 0,25 proc. do 1,0422.

RYNEK DŁUGU

"Reakcją na wczorajsze informacje z USA jest globalny spadek rentowności długu, co ma miejsce również na polskich obligacjach. Dzieje się tak pomimo tego, iż na Węgrzech wzrosty rentowności są wyraźne. Wydaje się więc, że na SPW przeważa dobry, globalny nastrój wywołany informacjami ze strony Fed" – powiedziała Monika Kurtek.

Jej zdaniem, pozytywny wpływ na krajowy dług mają także publikowane w ostatnich dniach dane makro z Polski.

"Po tych danych, które wskazują na postępującą fazę spowalniania w gospodarce, rynek utwierdza się w przekonaniu, że w Polsce kolejnych podwyżek stóp już nie będzie" – wskazała ekonomistka Banku Pocztowego.

Ekonomistka ocenia, że piątkowy powrót inwestorów z USA może wywołać korekcyjne wzrosty rentowności.

"Zmienność na rynku pozostaje podwyższona i nie można wykluczyć, że jutrzejszy, ograniczony powrót inwestorów z USA może ten obecny sentyment nieco zmienić. W takim przypadku ruch w górę krajowych rentowności o kilka czy kilkanaście punktów byłby możliwy" – dodała.

W czwartek dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych spadają o 2 pb. do 3,689 proc., a niemieckich idą w dół o 7,8 pb. do 1,842 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane