Czytasz dzięki

Pomoc dla bankrutów mocno się opóźnia

opublikowano: 30-05-2019, 22:00

Już kilka miesięcy rząd spóźnia się z ustawą o finansowym wsparciu firm zagrożonych upadłością. Resort przedsiębiorczości zapewnia, że projekt wkrótce będzie gotowy

Jesienią 2018 r. kancelaria premiera zakładała, że projekt ustawy o pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorstw zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w I kw. 2019 r. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) zapewniało, że gotowy projekt zostanie zaakceptowany już w październiku 2018 r. O projekcie pomocy w „przywracaniu do życia” firm borykających się z poważnymi problemami z płynnością finansową ani widu, ani słychu. Zapytaliśmy więc resort przedsiębiorczości, co się dzieje z obiecanym projektem.

„Prace nad nim trwają. Z uwagi na złożoność materii i konieczność wyważenia interesów przedsiębiorców i skarbu państwa konieczne są pogłębione analizy i konsultacje, obejmujące zarówno aspekty prawne, jak i ekonomiczne” — odpisało biuro prasowe MPiT, dodając, że twórcy projektu muszą należycie zadbać o to, aby instrument zapewniał nie tylko uratowanie przedsiębiorcy, ale też nie był wykorzystywany „w złej wierze”, czyli — jak rozumiemy — do wyłudzeń pomocy.

MPiT zapewnia, że projekt ma być wkrótce gotowy.

„Zostanie przekazany do uzgodnień resortowych i konsultacji społecznych na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2019 r. Termin przekazania dokumentu na Radę Ministrów uzależniony jest od tempa wspomnianych prac” — poinformowało biuro prasowe MPiT.

Wsparcie finansowe w postaci pożyczek lub zwiększania wartości kapitału zakładowego w zamian za udziały lub akcje ma przyznawać minister przedsiębiorczości. Jesienią ubiegłego roku resort informował, że rocznie z budżetu państwa na instrument pomocowy pójdzie 153 mln zł, z czego 100 mln zł będzie przeznaczone na wsparcie stricte finansowe, a 53 mln zł na restrukturyzację należności publicznoprawnych (kary finansowe, zaległości podatkowe itp.). Na łamach „PB” eksperci chwalili pomysł, lecz zgodnie podkreślali, że 153 mln zł rocznie w skali kraju to zdecydowanie za mało, aby realnie pomóc zagrożonym bankructwem. Pojawiły się sugestie, że kwota powinna być co najmniej trzykrotnie wyższa.

260 tys. Według badań Fundacji Firmy Rodzinne tyle jednoosobowych działalności oraz 5 tys. spółek zamknięto w 2017 r. z powodów finansowych.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane