Pomoc dla hiszpańskich banków tylko podsyca obawy

DI, PAP
opublikowano: 11-06-2012, 13:09

Pomoc dla banków hiszpańskich nie pomoże UE, a tylko podsyca obawy o los strefy euro - pisze w poniedziałek w artykule redakcyjnym belgijski dziennik "La Libre Belgique". Belgijscy ekonomiści sądzą, że pomoc udzielona Hiszpanom "niczego nie rozwiąże".

"UE zareagowała po raz kolejny, ponieważ znajdowała się pod presją rynków i agencji ratingowych, ale przyjęte rozwiązanie nie jest ani trwałe, ani wystarczające. Co gorsza, podsyca nowe obawy" - podkreśla dziennik.

Wskazuje, że sobotnia decyzja o przyznaniu hiszpańskiemu sektorowi bankowemu pomocy nie była zaskoczeniem. "W piątek nikt nie robił już sobie iluzji (...), jedyną niewiadomą pozostawała kwota", o jaką poprosi Hiszpania - zauważa gazeta. Jednak decyzja ministrów finansów strefy euro, którzy przyznali Hiszpanii 100 miliardów euro, oznacza "nowy wyłom", gdyż teraz o pomoc poprosił "wielki kraj". "Pytanie, które pojawia się na ustach wszystkich brzmi: czy Włochy nie będą następnym krajem, który zapuka do drzwi?" - zastanawia się "La Libre Belgique".

Komentując słowa premiera Hiszpanii Mariano Rajoya o tym, że "zwyciężyła wiarygodność euro", dziennik pyta: "Czy naprawdę wierzy on w to, co mówi?".

Belgijski ekonomista Paul de Gauwe powiedział "La Libre Belgique", że pomoc dla hiszpańskich banków "nie rozwiązuje niczego", a wręcz przeciwnie, zwiększa hiszpańskie zadłużenie. "Inni ekonomiści nie rozumieją, dlaczego należy pomóc funduszom hiszpańskim, które skandalicznie spekulowały na rynku nieruchomości. I zdumiewają się, czemu od Hiszpanii - inaczej niż od Irlandii czy Grecji - nie ośmielono się zażądać drakońskich oszczędności" - wskazuje gazeta.

Wewnątrz numeru inny ekonomista Geert Noels nazywa pomoc dla hiszpańskich banków "ucieczką do przodu" i ocenia: "Zwyciężył strach. Problem hiszpańskiego sektora bankowego nie został dobrze przeanalizowany". Noels pyta, dlaczego Hiszpanię potraktowano inaczej niż Grecję oraz czemu udzielono pomocy regionalnym bankom, "uwikłanym w bańki spekulacyjne". Jego zdaniem lepszym wyjściem byłaby, jak w USA, kontrolowana upadłość banków, które mają kłopoty.

"Mamy nową koncepcję: lekki plan ratunkowy, bez warunków dotyczących długu i tylko dla banków, które o niego proszą" - powiedział "La Libre Belgique" ekonomista Charles Diebel z Lloyd Banking Group i stawia pytanie: "Czy to wystarczy?".

W sobotę eurogrupa zaakceptowała wniosek Hiszpanii o przyznanie jej sektorowi bankowemu 100 miliardów euro z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS). Nad realizacją planu czuwać będzie Międzynarodowy Fundusz Wa­­lutowy.

Eurogrupa uzależnia pomoc od przeprowadzenia "konkretnych reform" w hiszpańskim sektorze finansowym, w tym "planów restrukturyzacji" zgodnych z unijnymi normami pomocy państwowej i polityką reform strukturalnych. Hiszpania musi też realizować swój obecny program cięć oszczędnościowych w celu wyeliminowania nadmiernego deficytu i przeprowadzić reformy strukturalne.

Hiszpania jest obecnie pogrążona w recesji, ma najwyższe bezrobocie w UE (25 proc.) i pokaźny deficyt budżetowy w wysokości 8,9 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane