Pomoc dla podatników wstrzymana

opublikowano: 16-12-2015, 22:00

Sejm o pół roku odłożył start reformy skarbówki w interesie przedsiębiorców. Powód? Resort jest nieprzygotowany.

Nie 1 stycznia 2016 r., ale 1 lipca 2016 r. wejdzie w życie opracowana przez poprzedni rząd ustawa o administracji podatkowej. Jej głównym celem było zorganizowanie wsparcia urzędników dla firm, szczególnie najmniejszych. Wsparcie miało polegać na powołaniu centrów obsługi i asystentów podatkowych w urzędach skarbowych.

Zadaniem asystentów jest pomaganie mikrofirmom przez okres 18 pierwszych miesięcy ich działalności. Ustawa przewiduje, że to asystent skontaktuje się z nową firmą i zaoferuje swoją pomoc w zakresie m.in. wyboru formy opodatkowania, przedstawiania informacji dotyczących wypełniania zeznań i deklaracji podatkowych, przypominania o terminach, informowania o zasadach korzystaniaz ulg podatkowych oraz o wszelkich innych sprawach podatkowych i z zakresu ZUS.

Zadaniem centrów usług podatkowych ma być przyjmowanie od wszystkich podatników podań i deklaracji, wydawanie zaświadczeń, zapewnienie stanowiska komputerowego z dostępem do portalu podatkowego.

Ustawa przewiduje także utworzenie elektronicznego rejestru danych podatkowych, umożliwiającego wymianę informacji między urzędami i obsługę podatników niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Administracja podatkowa ma też przejąć egzekwowanie od kierowców mandatów drogowych.

Autorzy projektu odsuwającego o pół roku wejście zmian (posłowie PiS) argumentowali, że jest to konieczne z powodu nieprzygotowania skarbówki do wdrożenia tych zmian. Natomiast posłowie PO twierdzą, że prawdziwym powodem jest wydłużenie rządowi czasu na wymianę szefów urzędów skarbowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane