Pomoc publiczna za efekt zachęty

IWA
opublikowano: 06-06-2012, 00:00

Uzyskanie statusu zakładu pracy chronionej to suwerenna decyzja pracodawcy. Resort pracy w to nie ingeruje.

Resort pracy nie widzi potrzeby zwiększenia pomocy (ani ilościowo, ani jakościowo) kierowanej do zakładów pracy chronionej (ZPChr). W odpowiedzi na interpelację poselską Wojciecha Penkalskiego w sprawie wspierania zatrudnienia pracownikówniepełnosprawnych Jarosław Duda, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, stwierdza, że zakłady te korzystają nie tylko ze zwiększonego dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych, ale również ze zwolnień podatkowych oraz rekompensaty dodatkowych kosztów wynikających z zatrudniania takich pracowników.

Poseł pytał m.in., jakie działania resort zamierza podjąć w celu przyspieszenia wzrostu liczby zakładów pracy chronionej, wskazując, że wolny rynek pracy nie jest w stanie przyjąć osób niepełnosprawnych z największymi deficytami, preferując zatrudnienie pracowników o lekkim stopniu niepełnosprawności mimo istniejących obecnie finansowych możliwości wsparcia z pieniędzy PFRON w zakresie tworzenia miejsc pracy dla takich osób. Wiceminister wskazuje, że jest inaczej.

— Teza, zgodnie z którą otwarty rynek pracy nie jest w stanie zagwarantować zatrudnienia osobom z największymi deficytami niepełnosprawności, nie jest prawdziwa. Dostępne dane wskazują, że odsetek osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności zatrudnionych w ZPChr wynosi 5,6 proc., natomiast na otwartym rynku pracy jest to 7,2 proc. (dane PFRON, stan na marzec 2012 r.) — czytamy w odpowiedzi na interpelację. Jarosław Duda informuje, że choć zmniejsza się liczba zakładów pracy chronionej, to stale zwiększają one zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Przyczyniają się do tego m.in. przepisy prawa wspólnotowego dotyczące pomocy publicznej. Aby otrzymać dofinansowanie, ZPChr musi wykazać tzw. efekt zachęty, czyli odpowiedni wzrost netto zatrudnienia ogółem i zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

— Mechanizm taki funkcjonuje również w przypadku ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzenia przez pracodawców z tzw. otwartego rynku pracy — dodaje wiceminister. ZPChr działają w warunkach konkurencji rynkowej, a resort pracy nie może wpływać na decyzje pracodawców dotyczące kwestii uzyskiwania czy rezygnacji ze statusu ZPChr.

2 mld zł dla ZPCHr

W Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji PFRON zarejestrowanych jest obecnie 1745 zakładów pracy chronionej uzyskujących dofinansowanie do wynagradzania 167,5 tys. osób niepełnosprawnych. W 2011 r. z tytułu dofinansowania do wynagrodzeń takich pracowników otrzymały one 2 mld z 2,7 mld ogólnej kwoty pieniędzy PFRON przeznaczonych na ten instrument.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu