Pomorskie liderem w dzieleniu dotacji

opublikowano: 13-02-2012, 00:00

Regiony wykorzystują unijną kasę tak szybko, że w przyszłym roku nie będą miały co dzielić. Najlepsze jest Pomorze.

Machina z dotacjami rozpędziła się na dobre. Do końca stycznia w ramach szesnastu Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) podpisano umowy o wartości prawie 54 mld zł, co oznacza, że budżet na lata 2007-13 został wykorzystany w 75,6 proc. We wszystkich województwach podzielono więcej, niż zakładał plan, a w niektórych regionach w kasach z unijnym dofinansowaniem już prześwituje dno. Najlepsze jest pomorskie, które do końca stycznia wykorzystało już 87,8 proc. budżetu na lata 2007-13 r.

— Pieniądze z Unii Europejskiej z założenia miały być wsparciem dla regionalnego rynku w czasie spowolnienia gospodarczego, dlatego już w 2008 r. przeprowadziliśmy 21 konkursów z RPO, co było najlepszym rezultatem w Polsce. Teraz kontynuujemy ten trend. W ubiegłym roku przeznaczyliśmy m.in. 10 mln EUR na budowę szerokopasmowej sieci internetowej i 1,8 mln EUR na rozwój firm innowacyjnych. Ten wynik to także duża zasługa przedsiębiorców, którzy doskonale sobie radzą z unijnymi projektami — mówi Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego.

Tuż za liderem plasuje się Wielkopolska, która rozdzieliła 87,5 proc. przyznanej puli. Podium zamyka województwo łódzkie — 85,7 proc. Natomiast na drugim biegunie jest podlaskie i mazowieckie, które odstają od czołówki o ponad 20 pkt proc. Trzeba jednak odnotować, że Mazowsze szybko nadrabia straty. W styczniu w całym kraju beneficjenci złożyli wnioski o dofinansowanie na kwotę 1,1 mld zł, z czego aż 40 proc. przypadło na woj. mazowieckie. Wysokie tempo wzrostu w ostatnich miesiącachmają także regiony łódzki i lubelski. Za skuteczne wydatkowanie unijnych dotacji regiony dostały dodatkowe pieniądze z Krajowej Rezerwy Wykonania (łącznie 512 mln EUR) oraz tzw. dostosowania technicznego (150 mln EUR). Ta pula pójdzie głównie na działania związane z transportem, energią, społeczeństwem informacyjnym oraz na badania i rozwój. Do tej pory RPO wsparły przez inwestycje 3,8 tys. przedsiębiorców. Obecny rok dla wielu województw będzie czasem zamykania budżetów. Dofinansowaniem zostaną objęte głównie duże i kluczowe projekty w regionach.

24 289 Tyle umów o dofinansowanie z Regionalnych Programów Operacyjnych zostało podpisanych do końca stycznia 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane