Pomyśl dziś, co będziesz robił za 10 lat [PODCAST]

opublikowano: 01-10-2021, 07:51

Pod względem cyfrowych kompetencji jesteśmy w ogonie Europy. Przynajmniej jedną linijkę kodu napisał niewielki odsetek Polaków, a to jedna z podstawowych umiejętności współczesnego świata. Potrzebujemy gruntownych zmian w systemie edukacji, w przeciwnym razie staniemy się narodem biernych konsumentów.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że wszechobecna digitalizacja wywiera gigantyczny wpływ na rynek pracy — jedne stanowiska przeżywają złote czasy, inne wymierają. Według niektórych raportów zawodem zagrożonym wyginięciem jest dziennikarz — marna perspektywa dla osoby takiej jak ja. Nie ma się co załamywać, bo nic nie zostało przesądzone — pocieszają eksperci. Radzą — nie tylko mnie, ale również Państwu, nastawić się na częstą zmianę zarówno pracodawcy, jak też obowiązków zawodowych. Aby ze zmianą poszło nam jak z płatka, należy niezwłocznie zacząć zwiększać kompetencje niezbędne przyszłości. Jest to miks umiejętności poznawczych, społecznych, cyfrowych i technicznych, który obejmuje m.in. umiejętność korzystania z informacji i danych, komunikowanie się i współpracę, umiejętność korzystania z mediów, tworzenie treści cyfrowych (w tym programowanie), a także kwestie dotyczące własności intelektualnej, rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie.

Z najnowszego raportu fundacji Digital Poland, zatytułowanego „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?”, wynika, że aż 92 proc. Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że umiejętności cyfrowe zwiększają szansę na lepszą pracę, natomiast ponad połowa z nich nie wie, jakich nowych umiejętności cyfrowych powinni się uczyć. Co więcej — podstawowe umiejętności cyfrowe posiada 44 proc. społeczeństwa w wieku od 16 do 74 lat. Średnia dla UE wynosi 58 proc., dlatego pod tym względem w unijnym rankingu Polska znalazła się dopiero na 22. miejscu.

O tym, co musimy zrobić, aby nadrobić gigantyczne zaległości względem reszty Europy, mówi doktor habilitowana Katarzyna Śledziewska, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, która od 2014 r. prowadzi eksperymentalny program badawczy DELab UW, dotyczący gospodarki i społeczeństwa cyfrowego. Radzi skupić się budowaniu poczucia własnej wartości oraz nauczyć się patrzeć na technologiczne nowinki krytycznym okiem.

Kolejną rozmówczynią jest łowczyni talentów — Monika Hryniszyn, dyrektor zarządzająca firmą Randstad RaiSmart. Opowiada o tym, jakich umiejętności pożądają pracodawcy oraz gdzie da się zarobić dobrze poza branżą IT, która przeżywa czasy świetności. Odpowiada też na pytanie, czy warto zafundować sobie kurs programowania oraz czy w przyszłości będzie rynek pracodawcy czy pracownika.

Wielu młodych ludzi marzy o zostaniu internetowym celebrytą, np. youtuberem lub tiktokerem. O tym, czy ten sektor będzie się rozwijał, a także dlaczego warto mieć wyjście awaryjne w postaci innego zawodu, opowie pan Roland Zarzycki, doktor nauk matematycznych i humanistycznych w Collegium Civitas. Rozważa nad przedmiotowym traktowaniem influencerów, dysonansem poznawczym pomiędzy życiem realnym a wirtualnym, radzi także, jak zachować umiar w chłonięciu technologii.

Ostatnim rozmówcą jest Petros Psyllos. To jeden z najzdolniejszych Polaków młodego pokolenia, który za technologiczne wynalazki wspierające osoby niepełnosprawne, kilka lat temu uplasował się na prestiżowej liście „Trzydziestu poniżej trzydziestki” amerykańskiego magazynu „Forbes”. Najchętniej eksperymentuje ze sztuczną inteligencją, a pierwsze nieskomplikowane roboty zbudował będąc jeszcze dzieckiem. W jednym z wywiadów powiedział, że w 2035 r. rynek pracy zdominują zawody, które jeszcze nie istnieją. Jakie one będą? Posłuchajmy!

Serdecznie zapraszam!

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane