Ponad 1 mld zł w Funduszu Rekompensacyjnym

DI, PAP
opublikowano: 23-04-2011, 08:11

Ponad 1 mld 174 mln zł znajduje się na  koncie Funduszu Rekompensacyjnego, z którego wypłacane są odszkodowania za  mienie zabużańskie - poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Skarbu Państwa.

Fundusz zasilają środki ze sprzedaży gruntów przez Agencję Nieruchomości Rolnych.


Od początku prowadzenia wypłat, czyli od grudnia 2006 r. do końca marca tego roku z Funduszu Rekompensacyjnego wypłacono 36 tys. 725 odszkodowań na kwotę ponad 1 mld 587 mln zł.


Ustawa z lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza granicami RP przyznaje uprawnionym osobom odszkodowania w wysokości 20 proc. wartości mienia.


Chodzi o mienie pozostawione przez osoby przesiedlone w latach 1944-1952 z terenów należących przed II wojną światową do Polski. Ustawa nie przewiduje terminu, do którego będą one wypłacane. Proces ten będzie trwał do momentu, w którym zostanie zrealizowana ostatnia pozytywna decyzja wypłaty takiego świadczenia.


W dyspozycji ministra skarbu znajduje się również Fundusz Reprywatyzacji oraz Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców.


Z informacji biura prasowego MSP wynika, że ponad 4 mld 892 mln zł znajduje się na koncie Funduszu Reprywatyzacji, z którego Skarb Państwa wypłaca środki na zaspokojenie roszczeń dawnych właścicieli i spadkobierców.


Z kolei środki zgromadzone na koncie Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców, które przeznaczone są na ratowanie i restrukturyzację firm, wynoszą ponad 1 mld 474 mln zł.


Fundusze Reprywatyzacji i Restrukturyzacji Przedsiębiorców zasilają przychody uzyskane z prywatyzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane