Ponad 111 tys. osób otrzyma losowy przydział do OFE

opublikowano: 30-01-2007, 11:53

W losowaniu uczestniczyć będzie sześć otwartych funduszy emerytalnych: OFE Polsat, OFE Generali, OFE AIG, OFE DOM, OFE Pekao i OFE Pocztylion.

111 tys. 393 osoby otrzymają w środę losowy przydział do sześciu otwartych funduszy emerytalnych (OFE) - poinformował we wtorek ZUS.

W środę odbędzie się losowanie OFE dla tych, którzy sami nie wybrali funduszu do 10 stycznia br., a rozpoczęli wcześniej pracę. W losowaniu uczestniczyć będzie sześć otwartych funduszy emerytalnych: OFE Polsat, OFE Generali, OFE AIG, OFE DOM, OFE Pekao i OFE Pocztylion. Do każdego trafi równa liczba osób.

Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE. Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne.

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, każda osoba ubezpieczona, która urodziła się po 31 grudnia 1968 r., jest zobowiązana do zawarcia umowy z OFE w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, czyli najczęściej od dnia podjęcia pierwszego zatrudnienia. Obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.

Każdej osobie, która nie podpisała umowy z OFE w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS przypomina o konieczności wyboru. Przed środowym losowaniem ZUS wysłał listy z przypomnieniem do ponad 281 tys. takich osób (przed losowaniem w lipcu 2006 r. powiadomienia wysłano do 246,4 tys. osób). Jeśli jednak osoby, których dotyczy obowiązek wyboru OFE, same nie wybiorą funduszu emerytalnego, wyboru dokonuje ZUS w losowaniu.

Losowanie do OFE odbywa się dwa razy w roku: w ostatnim dniu roboczym stycznia (ostateczny termin wyboru OFE to 10 stycznia) i w ostatnim dniu roboczym lipca (ostateczny termin wyboru OFE to 10 lipca).

Po losowaniu ZUS poinformuje poszczególne OFE o jego wynikach. Fundusze zaś mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków, że ich składki będą teraz przesyłane właśnie do niego.

W dwóch losowaniach w 2006 r. przydział do otwartego funduszu emerytalnego otrzymało 160 tys. 152 osoby.

ZUS, który pośredniczy w przekazywaniu składki do OFE (czyli tzw. 2 filara zreformowanego systemu emerytalnego), w ub.r. przekazał do OFE 16,16 mld zł, w tym w gotówce 15,03 mld zł. Składki przekazane w formie obligacji (którymi ZUS spłaca zaległości w przekazywanych składkach) wyniosły 1,3 mld zł.

Na koniec grudnia ub.r. 15 działających OFE zarządzało aktywami netto o wartości 116,6 mld zł. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane