Ponad 1,9 mld dolarów na walkę z ptasią grypą

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-01-2006, 12:20

Uczestnicy  międzynarodowej konferencji na temat walki z ptasią grypą zadeklarowali w środę, że przeznaczą ponad 1,9 mld dolarów na globalny fundusz walki z tą chorobą.

Uczestnicy  międzynarodowej konferencji na temat walki z ptasią grypą zadeklarowali w środę, że przeznaczą ponad 1,9 mld dolarów na globalny fundusz walki z tą chorobą.

    W dwudniowej konferencji, która odbyła się w Pekinie, wzięło udział ponad 100 krajów i organizacji międzynarodowych.

    Według Banku Światowego, ewentualny rok trwania pandemii ptasiej grypy mógłby spowodować miliony ofiar i kosztować świat 800 mld dolarów. Oszacowano też, że na skoordynowane działania w walce z chorobą potrzeba 1,5 mld USD.

    W przesłaniu audiowizualnym do uczestników pekińskiej konferencji, sekretarz generalny ONZ Kofi Annan podkreślił, że wymieniona suma jest niewielka w porównaniu z potencjalnymi kosztami pandemii.

    Jak zauważyła przedstawicielka rządu USA Nancy Powell, wydaje się, że zobowiązania nawet przekroczą 1,9 mld dolarów. Najwięcej pieniędzy zadeklarowały Stany Zjednoczone, które chcą przekazać 334 miliony na pomoc w zwalczaniu choroby wywoływanej przez groźnego dla ludzi wirusa H5N1.

    "To wielki sukces" - powiedział o całkowitej sumie unijny komisarz ds. zdrowia, Markos Kyprianu. Sama Unia Europejska zobowiązała się, że da 250 mln dolarów.

    Poza tym Japonia zamierza przekazać 135 mln USD, Australia - 60 mln, Rosja - 47 mln. Suma obejmuje też linię kredytową o wartości 500 mln dolarów, przyznaną przez Bank Światowy.

    Wirus ptasiej grypy H5N1, który pojawił się w Azji Południowo-Wschodniej w 2003 roku, dotychczas zabił w tym rejonie - według danych ONZ - 78 osób. W ostatnim czasie cztery osoby zmarły na tę chorobę w Turcji i były to pierwsze przypadki zgonów na ptasią grypę poza regionem Dalekiego Wschodu.

    Pandemia ptasiej grypy może wybuchnąć w przypadku uzyskania przez wirusa zdolności łatwego przenoszenia się na człowieka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane