Ponad 2 tys. wypadków w polskich kopalniach w 2006 r.

09-01-2007, 18:24

Od stycznia do listopada 2006 r. w polskich kopalniach doszło do 2 tys. 147 wypadków, w których zginęły 43 osoby.

Od stycznia do listopada 2006 r. w polskich kopalniach doszło do 2 tys. 147 wypadków, w których zginęły 43 osoby - wynika z informacji o sytuacji górnictwa węgla kamiennego, przyjętej we wtorek przez rząd.

"Głównymi przyczynami wypadków była najczęściej niewłaściwa ocena pracy w warunkach zagrożenia metanowego, przebywanie osób w miejscach niedozwolonych oraz uchybienia w dozorze górniczym" - czytamy we wtorkowym komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu (CIR).

Wypadki były spowodowane również złym stanem technicznym maszyn i urządzeń oraz brakiem przeszkolenia pracowników w zakresie przepisów BHP.

W Polsce od początku lat 90. są realizowane programy restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Ich celem jest dostosowanie przedsiębiorstw górniczych do warunków gospodarki rynkowej. W tym czasie wydobycie węgla oraz zatrudnienie w sektorze górnictwa zmniejszyło się; liczba kopalń została zredukowana z 70 do 33.

Jak informuje CIR, w latach 1990-2005 wzrosła średnia głębokość wydobycia w kopalniach. Tym samym zwiększyło się zagrożenie tąpnięciami, wzrosła liczba pożarów i zagrożenie metanowe.

Według informacji Ministerstwa Gospodarki, zagrożenie metanowe występuje w 24 zakładach górniczych, a 15 z nich pracuje w skali najwyższego zagrożenia tym gazem. Prowadzenie tzw. prac podpoziomowych, czyli poniżej udostępnionego poziomu, ma również niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo pracy.

Z informacji CIR wynika, że kontrole przeprowadzone przez urzędy górnicze ujawniły, iż firmy zewnętrzne, z usług których korzystają kopalnie węglowe, często pracują niezgodnie z zatwierdzonymi technologiami i przy użyciu przestarzałego sprzętu. Stwierdzono też liczne przypadki nierzetelności podczas odbiorów technicznych. W niektórych przypadkach ujawniono brak kwalifikacji zawodowych pracowników i osób dozoru.

Jak poinformowano w komunikacie CIR, w grudniu 2006 r. został powołany Zespół Koordynacyjny do opracowania raportu z oceny bezpieczeństwa pracy w kopalniach węgla kamiennego. Raport ten zostanie przedstawiony ministrowi gospodarki. Po zaakceptowaniu przez Radę Ministrów, wnioski zawarte w dokumencie będą podstawą do przygotowania i wdrożenia szczegółowych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa w kopalniach. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ponad 2 tys. wypadków w polskich kopalniach w 2006 r.