Ponad 30 chętnych na dołączenie do AIIB

Ponad 30 krajów oczekuje na przyłączenie się do wspieranego przez Chiny Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), który obecnie liczy 57 członków, poinformował prezydent tej instytucji cytowany przez agencję Reuters.

AIIB, zaproponowany pierwotnie przez chińskiego prezydenta Xi Jinpinga niecałe dwa lata temu stał się jednym z największych sukcesów politycznych Państwa Środka na arenie międzynarodowej. 

Mimo negatywnego stosunku ze strony Waszyngtonu, niemal wszyscy główni sojusznicy Stanów Zjednoczonych przyłączyli się do AIIB, w tym Australia, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Filipiny i Południowa Korea. Pekin deklaruje, że AIIB jest międzynarodową instytucją i nie będzie używany do zwiększania wpływów Chin na scenie międzynarodowej.

W ciągu ostatnich dwóch lat udało się nam osiągnąć cel i przekonać wszystkich członków, obecnie mamy ich 57, a ponad 30 krajów oczekuje na przyłączenie – powiedział Jinping, który jednak nie chciał zidentyfikować zainteresowanych wstąpieniem do AIIB. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Ponad 30 chętnych na dołączenie do AIIB