Ponad 400 mln USD wpływów z walki Pacquiao-Mayweather

opublikowano: 24-03-2015, 18:28

Wpływy z walki bokserskiej, w której wkrótce spotkają się Manny Pacquiao i Floyd Mayweather, mogą przekroczyć 400 mln USD, poinformował promotor Bob Arum.

Walka odbędzie się 2 maja w Las Vegas, a jej stawką jest tytuł mistrza świata  w wadze półśredniej najważniejszych organizacji boksu zawodowego. Tylko sprzedaż ponad 15 tys. biletów do MGM Grand Garden Arena, gdzie odbędzie się pojedynek, przyniesie 74 mln USD. Dla porównania, poprzednia walka Mayweathera w 2013 roku z Saulem "Canelo" Alvarezem w tym samym obiekcie przyniosła trochę ponad 20 mln USD ze sprzedaży biletów.

youtube

Promotorzy najpierw liczyli na 40 mln USD ze sprzedaży biletów na walkę Pacquiao i Mayweathera. Wielkie zainteresowanie spowodowało jednak, że podnieśli ceny najtańszych biletów z 1 tys. USD do 1,5 tys. USD, najdroższych z 5 tys. USD do 7,5 tys. USD. Organizatorzy nadal zmieniają jednak ceny biletów na poszczególne miejsca i za najlepsze trzeba już płacić 10 tys. USD. Łącznie kwota ze sprzedaży biletów ma sięgnąć 74 mln USD. 

- To szaleństwo, ale tak właśnie jest – powiedział Arum, promotor Pacquiao. – To niesamowite – dodał.

Inna sprawa, że niewiele, o ile w ogóle jakieś bilety zostaną udostępnione w publicznej sprzedaży. Większość trafiła do promotorów, nadawców telewizyjnych, ekip obu bokserów i właściciela obiektu, gdzie toczona będzie walka.

- Pewnie będziemy mieli kilka biletów do sprzedaży publicznej, która ma odbyć się w przyszłym tygodniu – powiedział Arum.

Około 1,1 tys. najlepszych miejsc, za które trzeba płacić po 10 tys. USD, nie będą oferowane w sprzedaży publicznej.

Dotychczasowy rekord oglądalności walki bokserskiej w systemie pay-per-view wynosił 2,4 mln i padł w 2007 roku, kiedy Mayweather walczył z Oscarem de la Hoyą. Eksperci uważają, że z możliwości oglądania na żywo w telewizji walki Pacquiao i Mayweathera skorzysta tylko w USD, Portoryko i Kanadzie ponad 3 mln ludzi, co przy cenie 100 USD dla każdego chętnego oznacza 300 mln USD. Sprzedaż globalnych praw do pokazania walki ma przynieść 35 mln USD, przy czym 10 mln USD jest już gwarantowane z Filipin, gdzie Pacquiao, który pochodzi z tego kraju, jest żywą legendą i parlamentarzystą.

Arum ujawnił, że producent piwa Tecate, sponsor Pacquiao od wielu lat, zdobył prawa do tytułu głównego sponsora walki, co kosztowało go 5,6 mln USD. Dotychczasowy sponsor Mayweathera, producent piwa Corona, dawał 400 tys. USD mniej.

Warunki finansowe walki, na którą czekano pięć lat, przewidują, że 60 proc. wpływów otrzyma Mayweather, a pozostałe 40 proc. Pacquiao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane