Ponad 500 tys. internautów za jedną siedzibą Parlamentu UE

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 11-06-2006, 10:38

Już ponad pół miliona osób poparło apel o jedną siedzibę Parlamentu Europejskiego - w Brukseli. Internetowa strona, gdzie można złożyć podpis, powstała z inicjatywy szwedzkiej europosłanki Cecilii Malmstroem.

Już ponad pół miliona osób poparło apel o jedną siedzibę Parlamentu Europejskiego - w Brukseli. Internetowa strona, gdzie można złożyć podpis, powstała z inicjatywy Cecilii Malmstroem - eurodeputowanej ze Szwedzkiej Partii Liberalnej.

Według wyliczeń twórców strony (www.oneseat.eu), przenoszenie Parlamentu Europejskiego z Brukseli (Belgia) do Strasburga (Francja) każdego roku kosztuje europejskich podatników 200 mln euro. Jak można przeczytać na stronie, szwedzka deputowana chce skończyć z przenoszeniem "tego cyrku na kółkach".

Parlament Europejski korzysta z pomieszczeń w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu. Sesje plenarne PE odbywają się w Strasburgu; komisje parlamentarne pracują głównie w Brukseli, natomiast Sekretariat Generalny Parlamentu znajduje się w Luksemburgu.

Dyskusja o sensowności utrzymywania trzech siedzib PE wybuchła na nowo w kwietniu tego roku, w związku z podejrzeniami, że władze miejskie Strasburga od lat zawyżają opłaty za wynajmowanie europarlamentowi dwóch budynków.

Jak się okazało w następstwie negocjacji, które Parlament Europejski podjął w sprawie kupna tych budynków, miasto Strasburg od ponad 20 lat mogło zawyżać czynsz za ich wynajem. Okazało się ponadto, że miasto nawet nie jest właścicielem tych budynków, a jedynie podnajmuje je Parlamentowi Europejskiemu.

Z argumentacją internautów zgadzają się polscy europosłowie, opowiadając się za przeniesieniem do jednej siedziby Parlamentu Europejskiego.

Według wiceprzewodniczącego PE Jacka Saryusz-Wolskiego (PO), byłoby racjonalne, gdyby siedziba PE była w jednym miejscu, a nie w trzech. Podobnego zdania jest Dariusz Rosati (SdPl).

- W tej chwili, nie ma możliwości, żeby Francja się na to zgodziła, co francuscy politycy dają jasno do zrozumienia. Więc póki co, jest to mało realne – ocenił Rosati.

- Realistycznie szanse są niewielkie. Można tylko wpływać na atmosferę - wtórowała mu europosłanka Genowefa Grabowska (SdPl), która jest kwestorem PE. Jej zdaniem, stanowisko ponad pół miliona obywateli UE, którzy wyrazili poparcie dla jednej siedziby PE nie zmieni Traktatu, na to potrzeba zgody wszystkich państw UE. Grabowska przewiduje, że "Chirac będzie bronił Strasburga, jak niepodległości".

- Francuzi chcą mieć kawałek Unii, mimo że głosowali przeciwko konstytucji europejskiej - dodała.

Podobnego zdania jest Jan Kułakowski (wybrany z listy UW, dziś demokraci.pl), za jedną siedzibą PE opowiedział się również Marek Siwiec (SLD).

- Znając procedury unijne, i z uwagi na fakt, że decyzję w tej sprawie musiałaby podjąć Rada UE i to jednogłośnie, to nie wyobrażam sobie, żeby przedstawiciel Francji za takim rozwiązaniem podniósł rękę - mówi Zbigniew Kuźmiuk (PSL).

- Prędzej cała Unia ulegnie likwidacji niż Belgia czy Francja ustąpią z posiadania u siebie siedziby PE - przewiduje Maciej Giertych (LPR).

DA, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ponad 500 tys. internautów za jedną siedzibą Parlamentu UE