Poniedziałek ostatnim dniem składania PIT-ów

Polska Agencja Prasowa SA
02-05-2005, 20:09

Wiele urzędów skarbowych wydłużyło w poniedziałek godziny pracy - wynika z informacji zebranych przez PAP. Poniedziałek jest ostatnim dzień składania zeznań podatkowych od dochodów osobistych, czyli tzw. PIT-ów, za rok 2004.

Wiele urzędów skarbowych wydłużyło w poniedziałek godziny pracy - wynika z informacji zebranych przez PAP. Poniedziałek jest ostatnim dzień składania zeznań podatkowych od dochodów osobistych, czyli tzw. PIT-ów, za rok 2004.

Najczęściej spotykane błędy w zeznaniach to brak podpisu podatnika lub współmałżonka, brak NIP-u lub błędny NIP, błędy rachunkowe, brak oznaczenia celu złożenia zeznania - poinformowano PAP w biurze prasowym ministerstwa finansów.

W Warszawie w poniedziałek rano brakowało około 15-20 proc. zeznań, jednak - jak zaznaczył rzecznik Izby Skarbowej w Warszawie Andrzej Kulmatycki - część zeznań zostało przesłanych pocztą, zatem niewykluczone, że zostały wysłane w terminie, ale do urzędów jeszcze nie trafiły. Jak potwierdził, część warszawskich urzędów ma w poniedziałek wydłużone godziny pracy.

W Białymstoku wielu podatników zwlekało z rozliczeniem się z fiskusem do ostatniej chwili. W poniedziałek do białostockiej skarbówki przyszło kilkaset osób. Tylko do południa w kolejkach do kas stało ponad 300 osób. Połowa z nich wpłacała niedopłacony podatek, reszta pobierała nadpłatę. Zaledwie 5 proc. podatników z tego urzędu przesłało PIT fiskusowi pocztą.

Urzędnicy skarbowi w Białymstoku zaobserwowali, że co roku po terminie PIT-y składa około 150 podatników, zazwyczaj takich, którzy muszą dopłacić. "Jeśli spóźnienia są jedno-dwudniowe, dostają tylko pouczenia. Gdy spóźnienia są większe, są karani mandatami. Średni taki mandat w Białymstoku to 300 zł" - poinformowała naczelnik I US w Białymstoku Małgorzata Sokół-Kreczko.

Niewielu podatników zjawiło się w poniedziałek przed południem w  I Urzędzie Skarbowym w Kielcach, a w urzędzie pocztowym w centrum miasta o godz. 10 można było wysłać PIT listem poleconym bez stania w kolejce.

Naczelnik I Urzędu Skarbowego w Kielcach Jadwiga Rodzeń powiedziała PAP, że dotychczas rozliczenia złożyło 65 tys. kielczan, co stanowi około 85 proc. liczby zeznań złożonych rok temu. Każdego roku zdarza się kilkudziesięciu "spóźnialskich", którzy przynoszą zeznanie "pięć po dwunastej".

Jak powiedziała PAP zastępca naczelnika I Urzędu Skarbowego w Szczecinie Krystyna Kirczuk, w poniedziałek nie było w urzędzie żadnych kolejek. "Podobnie jak w sobotę, kiedy odwiedziło nas zaledwie około 600 podatników" - poinformowała. Oceniła, że ogólnie z usług poczty korzysta około 30 proc. podatników. "Spóźnialskich mamy bardzo niewielu. Szacuję, że może to być niecały jeden procent" - zaznaczyła.

Do dwóch urzędów skarbowych w Rzeszowie dotychczas wpłynęło około 93-94 proc. ze spodziewanych 111 tys. zeznań podatkowych - poinformowali w poniedziałek PAP naczelnicy urzędów. Ich zdaniem, w oparciu o dane z minionych lat, zaledwie 6-10 proc. zeznań podatkowych wysyłanych jest pocztą.

Zdaniem naczelników, w każdym roku zdarzają się spóźnialscy, którzy rozliczają się po terminie. Jest to jednak niewielka grupa podatników.

W Urzędzie Skarbowym w Przemyślu nie było kolejek, które utrudniałyby podatnikom złożenie PIT-ów. W sumie, do poniedziałku w południe zeznania złożyło ponad 39 tys. przemyskich podatników, czyli ok. 90 proc. ogółu - poinformował PAP naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, Kazimierz Opaliński.

Tuż przed południem w urzędzie Łódź-Śródmieście swoje zeznania składało zaledwie kilkanaście osób. Do południa swoje zeznania w tym urzędzie złożyło ponad 78 proc. podatników. Łódzcy urzędnicy szacują, że około 20 proc. zeznań podatkowych zostanie przesłanych pocztą.

W bielskim I Urzędzie Skarbowym przy okienkach stało zaledwie kilka osób. Naczelnik I US w Bielsku-Białej Teresa Zejma spodziewa się, że około 20 proc. z ok. 50 tys. podatników skorzysta w tym roku z możliwości przesłania zeznania pocztą.

Bez tłoku przyjmowano w poniedziałek zeznania podatkowe w krakowskich urzędach skarbowych. "Nie ma żadnego tłumu" - poinformowała PAP wicenaczelnik Urzędu Skarbowego dla Krakowa Śródmieścia Janina Stolarz. Podobnie było w innych krakowskich urzędach skarbowych.

W I Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy do wczesnych godzin popołudniowych zeznania przyniosło około tysiąca podatników. Bardzo dużo osób przyszło rano i potworzyły się kolejki, ale później uspokoiło się. Ostatniego dnia składania zeznań ok. tysiąca PIT-ów dotarło pocztą. Urzędnicy skarbowi liczą, że jeszcze powinno wpłynąć około 3 tys. PIT-ów.

W poniedziałek do godziny 14 zeznania podatkowe w Urzędzie Skarbowym w Gorzowie Wlkp. złożyło ok. 80 proc. osób objętych tym obowiązkiem. W przypadku tego urzędu powinno to zrobić łącznie ok. 78 tys. podatników - poinformował PAP z-ca naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. Waldemar Styrcula. Kilkudziesięciu podatników, którzy muszą wnieść dopłatę do podatku, złożyło wnioski o rozłożenie płatności na raty, bądź o prolongatę.

W II Urzędzie Skarbowym w Lublinie nie było w poniedziałek kolejek. "Średnio około 30 procent zeznań podatkowych dostajemy pocztą. To świadczy, że podatnicy coraz lepiej radzą sobie z wypełnianiem PIT-ów" - powiedział PAP naczelnik Urzędu Mieczysław Bielak. 

Do II US w Lublinie wpływa ok. 37 tys. zeznań. Średnio około 8 procent złożonych PIT-ów zawiera błędy, które wymagają wezwania podatnika do urzędu. "Są to najczęściej błędy matematyczne albo nieuaktualnione dane adresowe"- powiedział Bielak.

W opolskim I Urzędzie Skarbowym ostatnie dni składania PIT-ów minęły spokojnie. "Opolanie wolą przyjść do urzędu osobiście, ewentualnie dopytać o coś i uzyskać potwierdzenie. Ta usługa jest za darmo, a za polecony trzeba zapłacić" - powiedziała w poniedziałek PAP kierowniczka referatu podatków od osób fizycznych Małgorzata Sobieraj.

W poniedziałek przed kasą opolskiego urzędu stała kolejka podatników, którzy muszą dopłacić fiskusowi, i czekali z tym do ostatnich dni. "Kolejki dopłacających zaczęły się w czwartek, były w piątek i są dzisiaj" - relacjonowała Sobieraj

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Poniedziałek ostatnim dniem składania PIT-ów