Ponikiewski: Negocjacje podczas COP 14 postępują szybko

PAP
08-12-2008, 14:29

Negocjacje poszczególnych grup roboczych, które mają wypracować wspólne stanowisko ws. ograniczenia zmian klimatycznych, postępują szybko - powiedział PAP w poniedziałek podczas COP 14 jeden z polskich negocjatorów, Wojciech Ponikiewski.

Ponikiewski przyznał, że podczas szczytu klimatycznego w Poznaniu zauważa postęp negocjacji poszczególnych grup roboczych, m.in. pracujących nad Mechanizmem Czystego Rozwoju (ang. Clean Development Mechanism - CDM), Funduszem Adaptacyjnym i przeglądem Protokołu z Kioto.

"Można mówić o sporym postępie" - zaznaczył. Dodał, że efektywne są również rozmowy dot. przygotowań do zawarcia ostatecznego porozumienie podczas przyszłorocznego szczytu klimatycznego w Kopenhadze.

Odniósł się też do propozycji dot. mechanizmu CCS (zgodnie z nim nadmiar dwutlenku węgla będzie magazynowany m.in. pod ziemią), w myśl której mógłby on stać się częścią Mechanizmu Czystego Rozwoju.

"Cały czas ten temat jest dyskutowany. Sprawa jest otwarta. Część państw popiera to rozwiązanie, a cześć jest zdecydowanie przeciwnych" - powiedział. Dodał, że stanowisko Unii Europejskiej w tej sprawie jest "neutralne".

Zaznaczył, że został już przygotowany projekt dokumentu konferencji COP 14, który zobowiązuje państwa do kontynuowania negocjacji w przyszłym roku ws. ograniczenia wpływu zmian klimatycznych. Wyjaśnił, że ten dokument ma duża wagę polityczną i jest "potwierdzeniem woli osiągnięcia porozumienia w przyszłym roku w Kopenhadze".

"Obecnie opracowywany jest program prac, które będą prowadzone w 2009 roku" - dodał.

Ponikiewski powiedział też, że przebieg konferencji klimatycznej w Poznaniu ocenia jak dotąd bardzo dobrze. "Wszyscy podkreślają, że na konferencji panuje dobry klimat, który służy osiągnięciu przyszłego porozumienia" - podkreślił.

Konferencja COP 14 - XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto, potrwa do 12 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ponikiewski: Negocjacje podczas COP 14 postępują szybko