Poparcie dla akcji rośnie

Łukasz Ruciński
17-03-2003, 00:00

Art. 32a ustawy o podatku od towarów i usług daje nabywcy prawo do wglądu w dokumentację VAT sprzedawcy. Celem kontroli ma być wykrycie nieprawidłowości, za które fiskus może ukarać nabywcę pozbawieniem prawa do odliczenia podatku naliczonego i 30-proc. sankcją. Kłopot w tym, że art. 32a jest fatalnie napisany — zamiast pomagać przedsiębiorcom, może im tylko zaszkodzić. Resort finansów bagatelizuje jednak problem. W odpowiedzi na nasze pytanie napisał, że nie planuje żadnych zmian art. 32a — czeka na skargi przedsiębiorców.

Postanowiliśmy zatem sami naprawić ten bubel. Udało się nam zdobyć wsparcie sejmowego zespołu przedsiębiorczości. Jego szef, Dariusz Bachalski z PO, w wywiadzie opublikowanym w ubiegłym tygodniu, zadeklarował pomoc w przeforsowaniu naszego projektu. Prawnicy z kancelarii biorących udział w akcji pracują nad nim. Przyjęli, że:

- nie ma sensu usuwać poszczególnych wad art. 32a. Przepis opiera się na złym założeniu, że podatnicy mają się nawzajem kontrolować. Jest instrumentem donosu.

- trzeba napisać nowy przepis, który zneutralizuje przepisy rozporządzenia ministra finansów przerzucające na nabywców odpowiedzialność za błędy sprzedawców. Ma on chronić nabywcę nie tylko przed 30-proc. sankcją (jak 32a), ale również przed utratą prawa do odliczenia podatku naliczonego.

- nowy przepis nie może zapewniać bezkarności oszustom, fałszującym rozliczenia VAT.

Zdajemy sobie sprawę, że poparcie tylko ze strony sejmowego zespołu przedsiębiorczości nie wystarczy. Musimy mieć większość. Może innych posłów przekonają głosy przedsiębiorców. W przeciwieństwie do Ministerstwa Finansów, biznes już wie, z jak złego przepisu każe się mu korzystać. Szefowie organizacji przedsiębiorców nie zostawili na nim suchej nitki. Ich opinie prezentujemy dziś.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ruciński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Poparcie dla akcji rośnie