Poprawa nastrojów w eurolandzie

opublikowano: 07-01-2021, 12:34

Jak pokazało comiesięczne badanie Komisji Europejskiej, nastroje w strefie euro z 87,7 pkt w listopadzie do 90,4 pkt w grudniu. To więcej niż prognozowane 89,8 pkt, pisze Reuters.

Strefa euro
Strefa euro
HOFFMANN

Lepszy odczyt to głównie zasługa poprawy w przemyśle - indeks wzrósł z -10,1 w listopadzie do -7,2 w grudniu oraz wśród konsumentów - od -17,6 do -13,9 miesiąc do miesiąca.

Jak wynika z danych Eurostatu, inflacja w 19 krajach strefy euro w grudniu pozostała na niezmienionym poziomie -0,3 proc. To wynik zgodny z przewidywaniami Europejskiego Banku Centralnego.

Czwartkowy odczyt inflacji może być ostatnią ujemną wartością w bieżącym cyklu, ponieważ przejściowa obniżka podatku VAT w Niemczech wygasła pod koniec 2020 roku, a ceny ropy naftowej wzrosły o około 45 proc. od początku listopada. EBC spodziewa się, że inflacja w eurolandzie wzrośnie do 0,3 proc. w pierwszym kwartale, a następnie do 1,5 proc. w czwartym kwartale.

Eurostat dodał, że sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła o 6,1 proc. miesiąc do miesiąca i o 2,9 proc. rok do roku, gdy kraje Wspólnoty zaczęły ponownie wprowadzać ograniczenia związane z pandemią. W Belgii miesięczny spadek wyniósł 15,9 proc., a we Francji aż 18 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane