Poprawia się kondycja budowlanki

opublikowano: 09-12-2019, 22:00

W pierwszym półroczu zaległości firm z branży wzrosły o 171 mln zł, czyli 3,6 proc. Spadła jednak liczba dłużników.

Wyniki finansowe budowlanki poprawiają się. Przeterminowane zaległości firm z tego sektora na koniec czerwca 2019 r. wynosiły 4,92 mld zł. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku długi branży wzrosły więc o 171,1 mln zł, czyli o 3,6 proc. — wynika z raportu „Sytuacja branży budowlanej. Poprawa kondycji sektora w warunkach umiarkowanego schłodzenia koniunktury”, przygotowanego przez BIG Info Monitor i Biuro Informacji Kredytowej (BIK) we współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa.

Do powiększenia zaległości przyczyniły się zarówno mniejsze, jak większe podmioty. Przy tym w przypadku firm prowadzonych przez osoby fizyczne i spółek cywilnych wzrosły one o 98,6 mln zł (o 6,1 proc.), natomiast relatywnie większych spółek handlowych — o 72,4 mln zł (o 2,3 proc.). Warto jednak zauważyć, że w poprzednich kwartałach zaległości dużych firm malały. Średnie przeterminowane zobowiązanie wynosi obecnie 109,5 tys. zł i jest o 3 tys. zł niższe niż pół roku wcześniej.

Problem z terminowym regulowaniem zobowiązań dotyczy w sumie 44,9 tys. przedsiębiorstw budowlanych, co stanowi 5,8 proc. budowlanych podmiotów działających, zawieszonych oraz zamkniętych i znajdujących się w KRS i w CEiDG. Niesolidnych dłużników w tej branży mamy obecnie o 2195 więcej niż na koniec 2018 r. Choć znacząco przybyło takich spółek, to jednoczesny wzrost liczby przedsiębiorstw działających w sektorze sprawił, że odsetek podmiotów mających problemy z płatnościami obniżył się z 5,9 proc. do 5,8 proc.

Wciąż relatywnie najgorsze wyniki odnotowują firmy budujące drogi, zwłaszcza duże spółki wykonawcze realizujące kontrakty drogowe podpisane w latach 2015-17. Najlepiej wypadają za to małe i średnie spółki, czyli głównie firmy podwykonawcze, którym udało się wykorzystać ograniczone moce wytwórcze dużych wykonawców w okresie kumulacji prac i uzyskać wyższe stawki za swoje usługi.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy