Poprawiły się nastoje w australijskim biznesie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-09-2021, 06:02

W sierpniu doszło do wyraźnej poprawy nastrojów odnośnie warunków dla prowadzeniu biznesu w Australii, informuje Reuters.

Sydney, Australia
Sydney, Australia
fot. Bloomberg

Wskaźnik koniunktury podskoczył w sierpniu 2021 r. o 4 punkty osiągając poziom +14 pkt co pozwoliło odrobić część strat wynikających z nadspodziewanie gwałtownego załamania w lipcu, kiedy to wskaźnik zapikował o 14 pkt, wynika z danych zaprezentowanych przez National Australia Bank.

Wzrósł również wskaźnik zaufania biznesu, choć nadal pozostał pod kreską. Przed miesiącem jego wartość wzmocniła się o 2 pkt i wyniosła -5 pkt po lipcowym wstrząsie wywołanym koniecznością wprowadzenia ponownych lockdownów w rejonie od Sydney przez Melbourne po Canberre.

Chociaż spodziewamy się dużego wpływu na aktywność w III kwartale, badanie potwierdza, że po złagodzeniu ograniczeń należy oczekiwać znaczącego odbicia aktywności – powiedział Alan Oster, ekonomista NAB.

Podkreślił, że istotnym faktem jest to, że wskaźnik warunków utrzymywał się znacznie powyżej długoterminowej średniej, a przedsiębiorstwa radziły sobie znacznie lepiej niż podczas pierwszej rundy blokad w zeszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane