Poprosimy o więcej czasu

BMK, PAP, Reuters
opublikowano: 06-07-2006, 00:00

Do rozmów z Brukselą o programie konwergencji wrócimy we wrześniu — zapowiedział minister finansów.

Paweł Wojciechowski, minister finansów, powiedział w Brukseli, że Polska może poprosić Komisję Europejską (KE) o przesunięcie terminu obniżenia deficytu budżetowego poza 2007 r. Polska zobowiązana jest utrzymywać deficyt poniżej 3 proc. PKB. Na razie się to nie udaje, w rezultacie od 2004 r. podlega tzw. procedurze nadmiernego deficytu.

— To, czy poprosimy, zależy od procedur, naszych uzgodnień z KE i prac nad budżetem — powiedział Paweł Wojciechowski.

Zdaniem Marcina Mrowca, ekonomisty Banku BPH, rynki od dawna nie wierzą, że uda nam się spełnić kryteria traktatu z Maastricht.

— Dla inwestorów najważniejsze jest to, czy rząd przeprowadzi ustawę o finansach publicznych, która może zmniejszyć deficyt — uważa ekonomista.

Jego zdaniem, wczorajsze osłabienie złotego nie ma nic wspólnego z wypowiedziami ministra finansów. Także z tymi, w których pouczał Radę Polityki Pieniężnej, że w decyzjach w sprawie stóp powinna uwzględniać globalne trendy.

— Minister jest nowy i będzie się jeszcze uczył odpowiedzialności za słowa. Nie sądzę, by inwestorzy zwracali uwagę na to, co mówi. To, co dzieje się na rynku złotego, związane jest z ruchami globalnymi. Poza tym minister ma zbyt mały autorytet, by wywołać jakieś reakcje — uważa Tomasz Kurkowski, ekonomista BHW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK, PAP, Reuters

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu