Popyt na materiały budowlane będzie wzrastał

  • DI
opublikowano: 15-09-2018, 10:24

W najbliższych latach popyt na podstawowe materiały budowlane będzie ciągle wzrastał, m.in. z powodu planów związanych z programem Mieszkanie plus – mówi analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń.

Zobacz więcej

Budownictwo, mieszkania, osiedle

TP, Puls Biznesu

Jak dodał, nie należy się więc spodziewać znaczących spadków cen materiałów budowlanych.

Grupa PSB poddała analizie ceny materiałów dla budownictwa. Ceny w sierpniu 2018 r., w stosunku do sierpnia 2017 r., wzrosły we wszystkich grupach towarowych. Najbardziej zdrożały płyty OSB oraz drewno - o 29 proc., a izolacje termiczne o 8,8 proc. Ceny w przypadku materiałów do budowy ścian i kominów wzrosły o 14,2 proc., a cementu i wapna o 4,4 proc., a chemia budowlana zdrożała o 3,7 proc. Minimalnie więcej trzeba zapłacić za materiały do dekoracji (1 proc.).

Ceny w okresie I-VIII 2018 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., wzrosły już tylko w części grup towarowych. Zdrożały płyty OSB oraz drewno - o 34,8 proc., a izolacje termiczne o 11,4 proc. Spadki cen zanotowano w grupie dekoracje (o 0,1 proc), oraz w grupie oświetlenie i elektryka - 0,3 proc.

"Sytuacja na rynku materiałów budowlanych ma ogromny wpływ na rynek mieszkaniowy, wszak mieszkania są z nich budowane" - powiedział Krasoń. "Warto zwrócić uwagę, że nie są to towary o nieskończonej dostępności i rosnący popyt wpływa po prostu na ich cenę" - dodał.

Jak przypomniał ekspert, należy pamiętać "o planach rządu na budowę tysięcy mieszkań w programie Mieszkanie plus". "Bez wątpienia o popyt na rynku materiałów budowlanych nie ma się co w najbliższych latach martwić. A w efekcie nie spodziewałbym się znaczących obniżek cen, szczególnie w zakresie materiałów niezbędnych do budowy domów i mieszkań" - podał.

Jak poinformowała Grupa PSB, w przypadku materiałów do budowy ścian (zarówno w ceramice, betonach komórkowych, w materiałach na stropy) nie jest spodziewane spowolnienie podwyżek cen. W przypadku wełny do izolacji termicznych już planowane są kolejne podwyżki we wrześniu i październiku.

Zdaniem Grupy PSB wyraźnie ustabilizowały się ceny chemii budowlanej, farb i lakierów. Podobnie uspokoiły się ceny materiałów wodochronnych (asfaltów), ale jak podała Grupa PSB "są sygnały, że także te ceny będą szły w górę".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy